​Milos Raonic (17 ATP) s-a calificat în turul al treilea al competiției de la Melbourne după ce l-a învins pe Stan Wawrinka (59 ATP, fost număr 3 mondial și câștigător al Australian Open în 2014), scor (4)6-7, 7-6(6), 7-6(11), 7-6(5). Partida a fost una extrem de disputată și a durat patru ore și șapte minute.

Milos a servit foarte bine (39 de ași, față de 28 ai adversarului) și a câștigat al treilea meci consecutiv în fața elvețianului (al patrulea, dacă punem la socoteală și meciul din 2016 din cadrul turneului demonstrativ de la Abu Dhabi). Raonic l-a mai învins pe Wawrinka la Australian Open (optimi, 2014) și US Open (16-imi, 2016). Scorul confruntărilor directe a ajuns la 4-4.

Rezumatul partidei Raonic vs Wawrinka:

Cu un joc excelent la fileu (69 de puncte câștigate din 96 de avansări în teren) și o rezistență uimitoare la presiune (a salvat trei mingi de set în tiebreak-ul setului al treilea), Milos a eliminat al doilea adversar de calibru la această ediție de Australian Open, după ce a trecut și de Nick Kyrgios (6-4, 7-6(5), 6-4, în primul tur).

Meciul s-a terminat cu acoperișul tras pe Rod Laver Arena, după ce ploaia a întrerupt jocul pentru aproximativ 30 de minute, la finalul setului al treilea.

În turul al treilea, Milos Raonic îl va întâlni pe francezul Pierre-Hugues Herbert, care a trecut de sud-coreeanul Hyeon Chung (25 ATP), scor 6-2, 1-6, 6-2, 6-4. Jucătorul clasat pe locul 55 ATP și-a egalat astfel cele mai bune performanțe la turneele de Grand Slam (a mai ajuns în turul al treilea la Australian Open 2016, Wimbledon 2016 și Roland Garros 2018).