Elina Svitolina (7 WTA), Karolina Pliskova (8), Anastasija Sevastova (12), Elise Mertens (14) și Madison Keys (17) au obținut calificarea în turul al treilea al Australian Open. Bianca Andreescu, jucătoarea canadiană de origină română, a părăsit competiția.

Elina Svitolina a trecut de Viktoria Kuzmova (Slovacia/48 WTA), scor 6-4, 6-1, după doar o oră și opt minute. În etapa următoare, ucraineanca o va întâlni pe Shuai Zhang (China/42 WTA), care a trecut de Kristyna Pliskova (6-3,7-5).

Karolina Pliskova a învins-o pe Madison Brengle (SUA/88 WTA), scor 4-6, 6-1, 6-0. Locul 7 WTA a revenit după un prim set dificil și o va întâlni în turul al treilea pe Camila Giorgi (Italia/28 WTA).

Elise Mertens a făcut un meci bun în fața rusoaicei Margarita Gasparyan și s-a impus, după o oră și 32 de minute, cu scorul de 6-1, 7-5. Aceasta se va confrunta cu Madison Keys (SUA/17 WTA), care a trecut de Anastasia Potapova (Rusia/89 WTA), scor 6-3, 6-4.

Anastasija Sevastova a oprit-o pe Bianca Andreescu (Canada/106 WTA) după o serie de patru victorii consecutive (venise din calificări). Letona a câștigat în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-2, după un meci de două ore și 14 minute. Anastasija se va duela în turul al treilea cu Qiang Wang (China/21 WTA).