Învingătoare de șapte ori la Australian Open (ultima dată în 2017), Serena Williams (16 WTA) a revenit la Melbourne cu o victorie categorică în fața germanei Tatjana Maria (73 WTA). Americanca a cedat doar două game-uri (scor 6-0, 6-2), obținând astfel calificarea în runda a doua a primului turneu de Grand Slam al anului.

Ajunsă la 37 de ani, Serena a fost la un cu totul alt nivel față de adversara sa. Primul set al întâlnirii de pe Rod Laver Arena a fost unul fără istoric, scor 6-0. Americanca l-a câștigat după numai 19 minute, cedând doar cinci puncte. Cu 22 de lovituri câștigătoare și numai 11 erori neforțate, Serena a pus capăt partidei după 49 de minute, scor 6-0, 6-2.

În runda următoare, Serena Williams, aflată pe aceeași parte de tablou cu Simona Halep (cele două s-ar putea întâlni în optimi), se va întâlni cu Eugenie Bouchard (79 WTA). Canadianca a trecut în primul tur de chinezoaica Shuai Peng (128 WTA), scor 6-2, 6-1, după 59 de minute de joc.

Serena Williams evoluase ultima dată la Australian Open în 2017, când a câştigat al 23-lea turneu de Grand Slam din carieră, după o finală cu Venus Williams (scor 6-4, 6-4). Americanca nu a participat la ediţia de anul trecut a competiției de la Melbourne, nefiind refăcută după problemele de sănătate avute la naştere.