Irina Camelia Begu (70 WTA) este prima jucătoare din România care a obținut calificarea în turul al doilea de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Begu a beneficiat de abandonul adversarei sale Andrea Petkovic (63 WTA), după ce aceasta câștigase primul set cu 7-6 (3) şi era condusă în actul secund cu 4-3. Germanca nu a mai putut continua partida din cauza deshidratării.

Begu a avut un start perfect de partidă, conducând cu 4-0, dar Petkovic a revenit incredibil și a întors scorul. Germanca a câștigat cinci game-uri consecutive, preluând conducerea pe tabelă (5-4). Jucătoarea noastră a salvat trei mingi de set, la 5-6, dar a cedat apoi în tie-break, scor 3-7, după 59 de minute de joc.

Irina a avut un start bun și în setul secund, a condus cu 2-0, dar jucătoarea din Germania a reușit încă o dată să revină și a egalat scorul pe tabelă (2-2). La 4-3, 40-30 pentru Begu, Petkovic s-a prăbuşit pe teren din cauza deshidratării. Germanca a primit îngrijiri medicale timp de aproape zece minute, dar nu a mai putut continua meciul.Partida s-a încheiat după o oră și 47 de minute.

Irina Begu conduce acum cu 4-2 în meciurile directe cu Petkovic, românca reușind al treilea succes consecutiv în fața sportivei din Germania.

Pentru calificarea în turul al doilea de la Australian Open, Begu va primi 105.000 de dolari australieni (65.000 de euro) şi 70 de puncte WTA.

În runda următoare, Begu se va duela cu Petra Kvitova (Cehia, 6 WTA), care a învins-o pe Magdalena Rybarikova (Slovacia, 51 WTA), scor 6-3, 6-2.

Tot luni, Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu au fost eliminate în primul tur al competiției de la Melbourne.

Celelalte trei românce prezente pe tabloul feminin de simplu de la Australian Open, Simona Halep (1 WTA), Mihaela Buzărnescu (26 WTA) și Ana Bogdan (82 WTA), vor evolua marţi, în primul tur al competiției.