Simona Halep s-a distanțat în clasamentul WTA, după ce Angelique Kerber a fost învinsă la Sydney de Petra Kvitova

Joi, 10 ianuarie 2019, 17:04 Sport | Tenis

Simona Halep
​Jucătoarea germană Angelique Kerber, locul 2 WTA şi favorită 2, a fost eliminată, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Sydney, cu premii de 823.000 de dolari, competiţie pe care a câştigat-o anul trecut, transmite News.ro.

Kerber a fost învinsă de sportiva din Cehia Petra Kvitova, numărul 8 mondial şi cap de serie 5, scor 6-4, 6-1.

Pentru că nu şi-a apărat trofeul de anul trecut, Kerber se îndepărtează de liderul WTA, Simona Halep, în clasamentul ce va fi publicat luni. Astfel, jucătoarea română îşi va mări avantajul de la 766 la 1.137 de puncte.

La Sydney, Kvitova o va întâlni în semifinale pe Aliaksandra Sasnovich (Belarus), locul 33 WTA.

Tot joi, australianca Ashleigh Barty, locul 15 WTA, care a trecut în turul doi de Simona Halep, s-a calificat în semifinale, învingând-o pe Elise Mertens (Belgia), numărul 12 mondial, scor 6-3, 6-3. Barty va juca în faza următoare împotriva olandezei Kiki Bertens, numărul 9 WTA.

5767 vizualizari

ce usurare 800 puncte.... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 9:15)

viziru [utilizator]

oricum o bate Kaia Kanepi in primul tur si scapa si ea si noi de locul 1, revenim la normalitate toti....
  • -1 (1 vot)
    Increderea (Vineri, 11 ianuarie 2019, 13:16)

tudorl [utilizator]

iti da forta in orice meci.Simona sper sa fie o.k. din punct de vedere fizic,sa simta mingea ,sa se poata concentra deoarece Kaia Kanepi e o buna tenismena,ca multe altele,pe care trebuie sa o bata,nimic mai mult: