Irina Begu, locul 76 WTA, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 7-5, 7-5, de Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 77 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Hobart, transmite News.ro.

Irina Camelia BeguFoto: frt.ro

Românca a avut 5-3 în primul set şi 4-1 în al doilea, cu avantaj de două break-uri, dar a cedat partida, după o oră şi 47 de minute de joc.

În penultimul act, Schmiedlova o va întâlni pe jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, locul 55 WTA, care a întrecut-o, în sferturi, pe ucraineanca Daiana Iastremska, locul 59 WTA, cu 7-6 (2), 6-3.

Calificarea în sferturi este recompensată în Tasmania cu un premiu de 6.175 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.

Turneul de la Hobart face parte din categoria International, se dispută în perioada 7-12 ianuarie 2019, are premii totale în valoare de $250.000, iar directorul competiției este Darren Sturgess. Ultimele campioane ale probei de dublu sunt Demi Schuurs și Elise Mertens (Olanda/Belgia).