Sloane Stephens (5 WTA și cap de serie numărul 4) a părăsit turneul Premier de la Sydney în turul al doilea, americanca fiind învinsă de Yulia Putintseva (Kazahstan, 44 WTA), cu toate că a câștigat primul set.

Stephens și-a impus jocul și a câștigat primul set cu 6-3, însă le-a pierdut pe următoarele două, scor 6-4, 7-6(4). Meciul a durat două ore și 4 minute.

În sferturi, Yulia Putintseva o va întâlni pe Kiki Bertens (Olanda, 9 WTA), aceasta profitând de abandonul lui Garbine Muguruza.

Rezumatul partidei Stephens vs Putintseva:

Program sferturi:

A. Barty vs E. Mertens (10)

Y. Putintseva vs K. Bertens (7)

A. Sasnovich vs T. Bacsinszky

A. Kerber (2) vs P. Kvitova (5) / Su-Wei Hsieh.

Turneul de la Sydney face parte din categoria "Premier" și are premii totale în valoare de $823.000. Se dispută în perioada 7-12 ianuarie, pe suprafață hard și este ultima repetiție înainte de Australian Open, primul Grand Slam al anului. Directorul turneului este Lawrence Robertson, iar ultima câștigătoare este Angelique Kerber (6-4, 6-4 cu Ashleigh Barty).