Fiind nevoită să aștepte încă o zi pentru a termina partida începută joi (a fost amânată din cauza ploii), Sorana Cîrstea (84 WTA) a fost eliminată în sferturile competiției de la Shenzhen, după ce începuse ziua de vineri în avantaj, scor 2-0. Alison Riske (62) s-a impus, scor 7-5, 6-1, după o oră și 37 de minute de joc.

Sorana CirsteaFoto: frt.ro

Sorana a început bine ziua de vineri, a condus cu 4-2, reușind să își păstreze avantajul obținut joi, însă adversara sa a câștigat șase game-uri consecutive (de la 5-3 la 5-7, 0-2) și a tranșat partida în favoarea sa. Sorana a dat un semn de revenire, a câștigat pe propriul serviciu (1-2), însă americanca a mai făcut două break-uri și a închis setul secund după doar 30 de minute de joc.

Pentru prezența în sferturi la Shenzhen, Sorana va primi un cec în valoare de 13.121 de dolari și 60 de puncte WTA. România mai are o jucătoare în China, Monica Niculescu evoluând în sferturi împotriva jucătoarei clasate pe locul 70 WTA, Yafan Wang.

Alison Riske se va întâlni în semifinale cu învingătoarea duelului dintre Veronika Kudermetova (133 WTA) și Vera Zvonareva (105).

Turneul de la Shenzhen, de categorie "International" se dispută în perioada 30 decembrie 2018 - 5 ianuarie 2019 și are premii totale în valoare de 750.000 de dolari. Simona Halep este deținătoarea trofeului atât la simplu, cât și la dublu, alături de Irina Begu.