Alexander Zverev (4 ATP) și Angelique Kerber (2 WTA) au asigurat victoria Germaniei împotriva Spaniei în Grupa A a Cupei Hopman, după ce i-au învins pe David Ferrer (126 ATP), respectiv Garbine Muguruza (18 WTA). Ambele meciuri s-au terminat după trei seturi.

Angelique KerberFoto: wtatennis.com

Zverev a avut nevoie de două ore și 35 de minute pentru a trece de Ferrer, scor 6-4, 4-6, 7-6(0), în timp ce Kerber a câștigat partida cu Muguruza după două ore și trei minute, scor 6-2, 3-6, 6-3.

Meciul de dublu mixt Zverev/Kerber vs Ferrer/Muguruza rămâne unul mai mult de palmares, urmând să conteze doar pentru setaveraj.

Duminică mai are loc confruntarea dintre Marea Britanie (Cameron Norrie și Katie Boulter) și Elveția (Roger Federer și Belinda Bencic).

Program duminică:

09:20 Angelique Kerber/Alexander Zverev (Germania) vs Garbine Muguruza/David Ferrer (Spania)

11:30 Katie Boulter (Marea Britanie) vs Belinda Bencic (Elveția)

13:00 Cameron Norrie (Marea Britanie) vs Roger Federer (Elveția)

14:30 Katie Boulter/Cameron Norrie (Marea Britanie) vs Belinda Bencic (Elveția)