​Marin Cilic (7 ATP) a adus a doua victorie a echipei masculine de tenis a Croației, în finala Cupei Devis jucată împotriva Franței, la Lille, după ce l-a învins pe Jo-Wilfried Tsonga (259 ATP), scor 6-3, 7-5, 6-4.

Marin Cilic, in finala Fed CupFoto: daviscup.com

După un prim set extraordinar pentru Marin Cilic, în care croatul a pierdut un singur punct pe propriul serviciu (25/26), Tsonga a dat semne de revenire în setul secund, însă a ratat două mingi de break consecutive la 4-3 și 40-15. Francezul a greșit pe serviciu în cel mai important moment al setului, la 5-5, și speranțele sale de a reveni în meci erau din ce în ce mai mici. Desfășurarea setului al treilea a semănat izbitor cu cea a setului secund, Tsonga a ratat iar ocazia de a face break, de data aceasta la 2-1 și 40-15, însă break-ul croatului a venit mult mai rapid, în chiar game-ul următor. Cei doi au servit bine până la final, iar Cilic s-a impus cu 6-4 și a închis partida după două ore și 16 minute. Rezultatul partidei dintre Cilic și Tsonga se aseamănă foarte mult cu cel al primei partide (Coric vs Chardy). Singura diferență o reprezintă scorul primului set: 6-3, spre deosebire de 6-2 în celălalt meci.

Ultimul punct al partidei:

Statistica meciului dintre Cilic și Tsonga:

Ași: 12-9

Duble greșeli: 1 - 3

Lovituri câștigătoare: 38-25

Erori neforțate: 27-34

Puncte câștigate cu primul serviciu: 48/53 (91%) - 39/57 (68%)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 20/33 (61%) - 18/34 (53%)

Mingi de break salvate: 5/5 - 1/4

Programul complet al finalei:

Vineri:

Jeremy Chardy vs Borna Coric 2-6, 5-7, 4-6

Jo-Wilfried Tsonga vs Marin Cilic 3-6, 5-7, 4-6

Sâmbătă:

15:00 Pierre-Hugues Herbert (12 ATP)/Nicolas Mahut (11 ATP) vs Mate Pavic (4 ATP)/Ivan Dodig (35 ATP)

Duminică:

14:00 Jeremy Chardy (40 ATP) vs Marin Cilic (7 ATP)

16:00 Jo-Wilfried Tsonga (259 ATP) vs Borna Coric (12 ATP)

Ediţia din acest an a Cupei Davis este ultima care se va disputa după actualul format, începând din 2019 urmând să se dispute un nou format cu 18 echipe participante la un turneu final de o săptămână, în luna noiembrie, la Madrid.