​Alex De Minaur (31 ATP) și Stefanos Tsitsipas (15 ATP) s-au calificat, miercuri, în semifinalele turneului Next Gen disputat la Milano. De Minaur a trecut în patru seturi de Andrey Rublev, în timp ce Tsitsipas l-a învins în trei seturi pe Frances Tiafoe. Hubert Hurkacz și Taylor Fritz au obținut și ei victorii în a doua zi a competiției dedicate tinerelor talente din tenis.

Aici poți citi o amplă prezentare a turneului Next Gen ATP Finals de la Milano.

Vezi aici cele mai importante momente ale zilei de miercuri la Milano:

În Grupa B, De Minaur l-a învins pe Andrey Rublev cu scorul de 4-1, (5)3-4, 4-1, 4-2. Meciul a durat o oră și 27 de minute.

Taylor Fritz (47 ATP) a trecut de Liam Caruana (622 ATP), scor 1-4, 4-1, 4-3(9), 4-2. Americanul a avut nevoie de o oră și 24 de minute pentru a-l învinge pe italian.

Clasament Grupa B:

1. Alex De Minaur (6-1) 2

2. Andrey Rublev (4-5) 1

3. Taylor Fritz (5-4) 1

4. Liam Caruana (1-6) 0

În Grupa A, Stefanos Tsitsipas (15 ATP) a câștigat în trei seturi duelul cu Frances Tiafoe (40 ATP), scor 4-3(3), 4-3(5), 4-2. Grecul a avut nevoie de o oră și 14 minute pentru a-l învinge pe americanul cu origini în Sierra Leone.

Hubert Hurkacz (85 ATP) l-a învins pe Jaume Munar (76 ATP), în cel mai echilibrat meci al zilei, scor 4-2, 4-2, 2-4, (5)3-4, 4-1. Partida dintre cei doi a durat două ore și șapte minute.

Premii:

Turneul nu va aduce jucătorilor niciun punct în clasamentul ATP, totuși, meciurile vor conta pentru recordul oficial de victorii-înfrângeri din timpul sezonului. Premiile sunt în valoare totală de 1.335.000 de dolari. Federația Internaționala de Tenis (ITF) nu recunoaște acest eveniment.

"ATP Next Gen Finals" se dispută în perioada 6-10 noiembrie, la Milano, și face parte din categoria "Next Generation Final". Câștigătorul ediției inaugurale (2017) a fost Chung Hyeon.