​Qiang Wang, locul 22 WTA, a profitat de abandonul lui Madison Keys din semifinalele turneului de la Zhuhai și a învins-o categoric pe Garbine Muguruza, scor 6-2, 6-0, într-o oră și 13 minute de joc, pentru a se califica în finala WTA Elite Trophy.

Cu o victorie în fața lui Madison Keys și o înfrângere împotriva Dariei Kasatkina, Qiang fusese eliminată din competiție (la care a participat datorită unui wildcard) încă din faza grupelor. Aceasta a evoluat în semifinale, după ce Madison Keys s-a retras în urma unei accidentări la genunchiul stâng.

Vezi aici ultimul punct al partidei:

Chinezoiaca a profitat de ocazia ivită și a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale carierei. Până la 2-2 în primul set, lucrurile păreau să decurgă normal, fiecare jucătoare făcându-și serviciul (Muguruza a fost chiar aproape de 3-1, însă a ratat două mingi de break). Din acel moment, Wang a câștigat 10 game-uri consecutive și a spulberat-o pe Garbine, confirmând forma extraordinară din sfârșitul sezonului.

În finală, Qiang Wang o va întâlni pe Ashleigh Barty.Jucătoarea din Australia a trecut în trei seturi de Julia Goerges (4-6, 6-3, 6-2).Cele două s-au întâlnit o singură dată, anul acesta la Strasbourg. Barty a câștigat atunci în sferturi cu 7-5, 6-4.