​Ashleigh Barty, locul 19 WTA, s-a calificat în finala WTA Elite Trophy, după ce a trecut în trei seturi de Julia Goerges (deținătoarea trofeului și locul 14 WTA), scor 4-6, 6-3, 6-2. În ultimul act al competiției de la Zhuhai, australianca o va întâlni pe câștigătoarea duelului dintre Garbine Muguruza și Qiang Wang (care a profitat de retragerea lui Madison Keys, accidentată la genunchiul stâng).

Ashleigh BartyFoto: ausopen.com

Vezi aici ultimul punct al partidei:

Ambele jucătoare au început sigur pe propriul serviciu, scorul ajungând la 4-4 fără break-uri. Julia a fost prima care a reușit să câștige pe serviciul adversarei, urmând să închidă primul set cu un game câștigat la zero (6-4).

Deși a început mai slab și setul secund, pierzând pe propriul serviciu la scorul de 1-1, Barty a revenit spectaculos, a câștigat patru game-uri consecutive, și a împins partida în decisiv (6-3).

Setul al treilea a fost la îndemâna jucătoarei de pe locul 19 WTA, care a condus cap-coadă, după ce a reușit un break în primul game și i-a mai "spart" o dată serviciul adversarei la 4-2. Barty a câștigat setul cu 6-2 și s-a calificat în finala turneului de la Zhuhai.

În finală, Barty se va confrunta cu învingătoarea duelului dintre Garbine Muguruza (17 WTA) și Qiang Wang (22 WTA). Jucătoarea din China a profitat de retragerea lui Madison Keys, care a suferit o accidentare la genunchiul stâng.