​La finalul săptămânii trecute a câștigat al 99-lea turneu al carierei (la Basel), după o finală în care a fost implicat și tenisul românesc, reprezentat foarte bine de Marius Copil. Ajuns la 37 de ani, Roger Federer își aduce aminte foarte bine pasaje din viața de copil de mingi, una care i-a influențat semnificativ cariera. Campionul elvețian i-a cinstit pe copiii de mingi de la Basel cu pizza, a primit o medalie din partea acestora și a mărturisit fără urmă de îndoială: în inima lui va rămâne toată viața un copil de mingi.

Roger Federer, copil de mingiFoto: Captura video

Despre perioada în care a fost copil de mingi

"Totul parca a fost ieri, îmi aduc aminte destule lucruri foarte bine. Am facut asta (n.r. să fie copil de mingi) preț de doi ani, perioadă în care juca Michael Stich. Da, el este directorul turneului în acest moment.

Mi-a plăcut foarte mult să fiu copil de mingi aici (n.r. la Basel). Puteam să îi văd jucând pe cei mai buni jucători din lume, să observ cum se antrenează, cum transpiră și cum gestionează momentele decisive, presiunea. Au fost momente foarte frumoase pentru mine" - Roger Federer.

Despre medalia primită de la Michael Stich după finala din 1993

În 1993, Michael Stich a câștigat turneul de la Basel, iar Roger Federer (în calitate de copil de mingi) a primit o medalie din partea campionului competiției.

"Încă o am, este un fel de suvenir pe viață. Dupa finala din acest an (câștigată în fața lui Marius Copil) am sărbătorit împreună cu copiii de mingi mâncând pizza. Ei mi-au dat o medalie, ceea ce mă face să cred că încă sunt unul de-al lor, un copil de mingi. În inima, voi fi mereu un copil de mingi", a precizat Roger Federer, cel mai titrat jucător din istoria tenisului.

Sursa foto: punto de break

Mister Perfect va putea fi urmărit în această săptămână în Master-ul de la Paris, iar în perioada 11-18 noiembrie va participa la Turneul Campionilor de la Londra, din O2 Arena.

Turneele pe care Roger Federer le-a câștigat de cele mai multe ori în carieră:

Basel (hard indoor) 9 titluri

Gerry Weber Open (Halle, iarbă) 9

Wimbledon (Grand Slam, iarbă) 8

Cincinnati (hard outdoor) 7

Dubai Duty Free Tennis Championships (hard outdoor) 7.

În fantastica-i carieră, elvețianul a câștigat 99 de turnee, dintre acestea 20 fiind de Grand Slam (record absolut).