​Echipa formată din Horia Tecău și Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 3, a fost eliminată, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Basel, cu premii totale în valoare de 1,98 milioane de euro, după ce a pierdut împotriva fraților Alexander și Mischa Zverev (Germania), scor 6-4, 6-4. Meciul a durat o oră și opt minute.

Horia Tecau si Jean Julien RojerFoto: atpworldtour.com

Chiar dacă au plecat cu șansa a doua, nemții au reușit câte un break în fiecare set, în timp ce echipa jucătorului nostru nu a câștigat niciun game pe serviciul adversarilor. Acesta a fost primul meci dintre cele două echipe.

Pentru prezența în sferturile de finală la Basel, echipa româno-olandeză va primi un cec în valoare de 16.230 de euro şi 90 de puncte în clasamentul ATP de dublu.

Tot la Basel, Marius Copil este prezent în sferturi pe tabloul principal al probei de simplu, unde îl va întâlni pe americanul Taylor Fritz. În optimi,Marius a trecut de Marin Cilic (locul 6 ATP).