Marius Copil, loul 93 ATP, a trecut entuziasmant de Marin Cilic (6 ATP), scor 7-5, 7-6(2), la al treilea meci jucat de cei doi în ultimele două luni și jumătate. Românul a reușit nu mai puțin de 21 de ași (față de patru ai croatului) și cu un procentaj de 90% de puncte câștigate pe primul serviciu s-a calificat în sferturile turneului de la Basel, unde îl va întâlni pe americanul Taylor Fritz (57 ATP). Miercuri au mai obținut victorii în Elveția jucători precum Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas sau Ernest Gulbis.

Marius a reușit 10 ași în primul set, având un procentaj de 94% de puncte câștigate pe primul serviciu (16 din 17). Jucătorul nostru a reușit să facă singurul break al partidei la 5-5 și să își adjudece prima parte a meciului. Chiar dacă procentajul punctelor obținute pe primul serviciu a scăzut în setul secund (86%), Marius a reușit 11 ași, a salvat două mingi de set la 5-6 și 15-40 și s-a impus în tiebreak cu 7-2.

Lovitura meciului:

Statistica partidei dintre Marius Copil și Marin Cilic:

Ași: 21-4

Duble greșeli: 0-6

Puncte câștigate pe primul serviciu: 35/39 (90%) - 22/29 (76%)

Puncte câștigate pe al doilea serviciu: 19/32 (59%) - 28/45 (62%)

Șanse de break convertite: 1/2 - 0/2

Total puncte câștigate: 78-67

Durata meciului: o oră și 51 de minute

Marius Copil și Marin Cilic s-au mai întâlnit anul acesta, de două ori în luna august. Croatul s-a impus de fiecare dată: (4)6-7, 6-4, 6-4, la Cincinnati și la US Open, 7-5, 6-1, 1-1 (Marius s-a retras. În primul set, românul a avut 5-1 și 40-0, dar a ratat cinci mingi de set și până la urmă l-a pierdut).

Aceasta nu este însă prima victorie a lui Copil în fața lui Cilic. în 2012, la Beijing, Marius se impunea în fața croatului cu 3-6, 7-6(0), 6-4 și se califica în optimi.

În sferturile de la Basel, Marius Copil îl va întâlni pe Taylor Fritz, american clasat pe locul 57 ATP, care a trecut în optimi de unul dintre favoriții publicului, Henri Laaksonen (tată elvețian, mamă finlandeză), cu scorul de 6-2, 7-5. Copil și Fritz nu s-au mai întâlnit în circuitul ATP.

Pentru calificarea în sferturi, Marius și-a asigurat un cec în valoare de 53.665 de euro şi 90 de puncte, cu ajutorul cărora urcă până pe locul 82 al clasamentului provizoriu. O eventuală victorie în sferturi l-ar propulsa pe român până pe locul 71 ATP.

Alte rezultate înregistrate miercuri (în primul tur) la Basel:

Alexander Zverev - Robin Hasse 6-4, 7-5 - primul jucător care a obţinut 50 de victorii în acest sezon

Stefanos Tsitsipas - Jeremy Chardy 6-2, 7-6(3)

Ernest Gulbis - Jack Sock 7-5, 6-4

Dusan Lajovic - Adrian Mannarino (4)6-7, 6-1, 6-2

Roberto Bautista-Agut - Joao Sousa 6-4, 6-3

Vezi aici rezumatul zilei de miercuri de la Basel, meciul lui Marius Copil la minutul 3:37: