Parcursul Elinei Svitolina la Hong Kong s-a oprit în sferturile de finală, fază a turneului unde jucătoarea din Ucraina (5 WTA, principală favorită) a fost învinsă de Qiang Wang (24 WTA, cap de serie numărul șase).

Elina SvitolinaFoto: ausopen.com

Wang s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-4, după o partidă care început vineri, dar care s-a întrerupt din cauza ploii (continuarea de sâmbătă a meciului a durat doar nouă minute, Qiang a avut nevoie de o oră și 16 minute pentru a câștiga).

În semifinale, Qiang Wang se va duela cu Garbine Muguruza, locul 13 în clasamentul WTA.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Daiana Iastremska (Ucraina, 102 WTA) şi Shuai Zhang (China, 40 WTA).

Competiția de la Hong Kong este dotată cu premii totale în valoare de 750.000 de dolari. Se dispută în perioada 8-14 octombrie, pe hard, iar turneul face parte din categoria "International". Anastasia Pavlyuchenkova este ultima campioană (în 2017), în timp ce organizatorii au adus la startul ediției din acest nume mari precum Elina Svitolina și Garbine Muguruza.