​Shanghai Masters: Novak Djokovic și Alexander Zverev se vor întâlni în semifinale

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 12 octombrie 2018, 12:14 Sport | Tenis

Novak Djokovic
​Novak Djokovic (3 ATP) și Alexander Zverev (5 ATP) se vor întâlni în semifinalele la Masters-ul de la Shanghai, după ce au trecut în sferturi de Kevin Anderson (8 ATP), respectiv Kyle Edmund (14 ATP). Djokovic și Zverev s-au mai întâlni o singură dată în circuitul ATP, la Masters-ul de la Roma de anul trecut, unde neamțul s-a impus cu scorul de 6-4, 6-3.

Novak Djokovic l-a învins în două seturi pe sud-africanul Kevin Anderson, scor 7-6(1), 6-3, într-o reeditare a finalei de la Wimbledon, unde Nole s-a impus de asemenea, scor 6-2, 6-2, 7-6(3). Meciul a durat o oră și 45 de minute, Djokovic având nevoie de un singur break pentru a se impune.

De partea cealaltă, Alexander Zverev a trecut de britanicul Kyle Edmund cu două seturi simetrice: 6-4, 6-4. Locul 5 ATP a reușit câte un break în fiecare set și a reușit să își conserve de fiecare dată serviciul în meciul care a durat o oră și 12 minute, ducând scorul la 4-0 în întâlnirile directe cu Edmund (l-a mai învins la Nice (2016), Beijing (2017) și Roma (2018).

Tot vineri au loc în sferturi:

Borna Coric (Croația/18 ATP) - Matthew Ebden (Australia/51 ATP)
Roger Federer (Elveția/2 ATP) - Kei Nishikori (Japonia/12 ATP)

"Shanghai Masters" are loc în perioada 7-14 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour Masters 1000". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $7.087.800. În urmă cu un an de zile câștigător al competiției a fost Roger Federer.