​Shanghai Masters: Roger Federer, victorie în trei seturi în fața lui Roberto Bautista-Agut (Rezultatele zilei)

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2018, 16:45 Sport | Tenis

Roger Federer
Roger Federer, locul 2 ATP, l-a învins în trei seturi pe spaniolul Roberto Bautista-Agut, scor 6-3, 2-6, 6-4, intr-un meci care a durat o oră și 54 de minute. Campionul en-titre s-a calificat în sferturi la Masters-ul de la Shanghai, acolo unde-l va întâlni pe Kei Nishikori.

Meciul a fost unul echilibrat, Fedex câștigând 87 de puncte, cu doar două mai multe decât adversarul. Fiecare jucător a realizat trei break-uri, cele ale spaniolului având toate loc în setul secund. Setul decisiv a fost decis de break-ul realizat de Federer la scorul de 4-4.

În faza următoare, Federer îl va întâlni pe japonezul Kei Nishikori, locul 12 ATP şi favorit 8, care l-a învins pe americanul Sam Querrey (57 ATP), scor 7-6 (7), 6-4. Cei doi s-au mai întâlnit de șapte ori, elvețianul ieșind învingător în cinci partide.

Rezultatele zilei la Shanghai:

Nicolas Jarry - Kyle Edmund (5)6-7, 3-6
Alex De Minaur - Alexander Zverev 1-6, 4-6
Kevin Anderson - Stefanos Tsitsipas 6-4, 7-6(1)
Novak Djokovic - Marco Cecchinato 6-4, 6-0
Kei Nishikori - Sam Querrey 7-6(7), 6-4
Peter Gojowczyk - Matthew Ebden 2-6, 3-6
Juan Martin del Potro - Borna Coric 5-7, abandon del Potro

"Shanghai Masters" are loc în perioada 7-14 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour Masters 1000". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $7.087.800. În urmă cu un an de zile câștigător al competiției a fost Roger Federer.