​FedCup: Cehia vs România se va disputa la Ostrava

Marţi, 9 octombrie 2018, 16:57 Sport | Tenis

Ostravar Arena
Cehia a anunțat locul unde va avea loc partida cu România din sferturile FedCup, orașul Ostrava urmând să găzduiască întâlnirea pe 9 și 10 februarie 2019. Confuntarea va avea loc în Ostravar Arena, cu o capacitate de 9.779 de locuri.

Meciurile din sferturi:

Cehia - România
Franța - Belgia
Germania - Belarus
Australia - USA

*Echipele trecute primele vor fi gazdele meciurilor.

România și Cehia s-au întâlnit ultima dată în 2016, în sferturile competiției, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Atunci, victoria le-a revenit cehoaicelor cu 3-2 (meciul decisiv a fost cel de dublu).

Cum arată Ostravar Arena:

Sursa foto:
arena-vitkovice.cz

Cine este Cehia

Cehia este una din cele mai importante echipe din competiție, cu 10 titluri de campioană de-a lungul istoriei. Interesant este faptul că începând din 2011 cehoaiecele au câștigat cinci titluri, ultimul în 2016.

Anii în care Cehia a câștigat FedCup: 1975, 1983, 1984, 1985, 1988, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016).

Meciuri jucate în FedCup: 142 (105 victorii, 37 înfrângeri).

Ana Bogdan.

România și Cehia s-au duelat de două ori de-a lungul timpului, ambele victorii fiind ale adversarelor: 2-1 în 1980, la Berlin, și 3-2 la Cluj, în 2016.

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.