​Marius Copil, locul 88 ATP, a fost eliminat, duminică, de la turneul de la Shanghai (de categorie Masters 1000), după ce a fost învins în turul secund al calificărilor de canadianul Vasek Pospisil (locul 83 ATP), scor (5)6-7, 6-4, 7-5. Partida a durat două ore și 36 de minute.​

Marius a revenit în primul set și a făcut rebreak la 5-4 pentru canadian, urmând să se impună în tiebreak cu 7-5, după ce canadianul egalase de la 5 de la 4-0 pentru Marius.

Setul secund a debutat cu un break al lui Pospisil pe care jucătorul nostru nu a reușit să îl recupereze până la finalul setului, câștigat de locul 83 ATP cu scorul de 6-4.

În setul decisiv, cei doi jucători au mers cap la cap până la 5-5, unde Marius a ratat două ocazii de 6-5 și i-a permis canadianului să facă break-ul care avea să însemne înfrângerea și eliminarea lui Copil din turneul de la Shanghai.

Pentru prezența în turul secund al calificărilor, Marius va încasa un cec în valoare de 5.815 de dolari și 16 puncte în clasamentul ATP.

"Shanghai Masters" are loc în perioada 7-14 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour Masters 1000". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $7.087.800. Roger Federer este campionul de anul trecut, după ce a reușit să câștige turneul și în 2014. Andy Murray și Novak Djokovic au câștigat turneul de câte trei ori, în timp ce rusul Nikolay Davydenko s-a impus în ediția inaugurală din 2009.