​Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, s-a calificat în finala turneului de la Beijing, de categorie Premier Mandatory, după ce a învins-o pe favorita publicului, Qiang Wang (locul 28 WTA), scor 6-1, 6-3, într-o oră și 24 de minute.

Caroline Wozniacki s-a impus fără probleme în primul set, scor 6-1, după ce Wang a greșit foarte mult cu reverul (a avut 21 de greșeli neforțate în total, față de opt ale danezei) și nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor fanilor din Beijing. Daneza a făcut trei break-uri și a salvat cele trei șanse de break ale adversarei.

Ezitantă în multe momente ale partidei, Wang a început slab și cel de-al doilea set, pierzând pe primul serviciu, însă a reușit să revină de la 0-2 și să câștige trei game-uri consecutive (3-2), părând că se întoarce în meci. Forma bună a chinezoaicei nu a durat mult, Wozniacki începând să câștige schimburile din ce în ce mai lungi. Daneza a câștigat 11 puncte consecutive, ducând scorul la 4-3 și 40-0. Wang a revenit și a câștigat trei puncte la rând(40-40), însă Caroline a reușit să își facă serviciul și să o aducă pe chinezoaică în postura de a servi pentru a rămâne în meci. După un game disputat, cu puncte lungi și spectaculoase, Wozniacki a mai făcut un break și s-a calificat în ultimul act al turneului de la Beijing.

În finală, Caroline Wozniacki o va întâlni pe Anastasija Sevastova (locul 20 WTA),care a trecut în semifinale de Naomi Osaka, scor 6-4, 6-4. Cele două s-au întâlnit de patru ori până în acest moment, daneza impunându-se de fiecare dată: la Australian Open (2011), la US Open (2016), la Dubai (2017) și în luna mai a acestui an, la Roma (6-2, 5-7, 6-3).

Până în finală, locul al doilea mondial nu a pierdut niciun set, după ce a trecut de Belinda Bencic (6-2, 6-3), Petra Martic (7-5, 6-3), Anett Kontaveit (7-5, 6-4) și Katerina Siniakova (6-2, 6-2).

"China Open" se dispută pe hard în perioada 29 septembrie - 7 octombrie, are premii totale în valoare de $8.285.274 și face parte din categoria "Premier Mandatory". Întrecerea are loc la Beijing. La startul competiției pe tabloul principal s-au aflat 64 de jucătoare.