​Rusul Danii Medvedev, locul 32 ATP, s-a calificat în finala turneului Japan Open Tenis, dotat cu premii în valoare totală de 1,78 milioane de dolari, după ce l-a învins în semifinale pe canadianul Denis Shapovalov, scor 6-3, 6-3, într-o oră și cinci minute.

Medvedev a servit 12 ași în timpul partidei și nu și-a pierdut niciodată serviciul, reușind trei break-uri (două în primul set, unul în al doilea). Aceasta a fost prima victorie a rusului în fața canadianului, după ce Shapovalov a câștigat celelalte partide directe disputate la US Open în 2017 (7-5, 6-1, 6-2) și anul acesta la Washington (3-6, 6-1, 6-1).

Pe parcursul turneului, Medvedev a trecut de Diego Schwartzman (6-4, 6-4), Martin Klizan (6-4, 6-3), Milos Raonic (7-6(4), 6-3). Finala din Tokyo este cea mai importantă din cariera jucătorului în vârstă de 22 de ani. Anul acesta, el s-a impus în turneele de la Winston-Salem și de la Sydney.

În finală, locul 32 mondial îl va întâlni pe japonezul Kei Nishikori (locul 12 ATP și favorit numărul trei),care a trecut de francezul Richard Gasquet, scor 7-6(2), 6-1. Cei doi s-au mai întâlnit o singură dată, la Masters-ul de la Monte Carlo de anul acesta, unde Nishikori s-a impus cu scorul de 7-5, 6-2.

Pentru calificarea în finala turneului din Japonia, Medvedev va primi un cec în valoare de 188.315 de dolari și 300 de puncte, urcând astfel cinci locuri în clasamentul ATP, până pe locul 27.

"Japan Open Tenis" se dispută în perioada 1-7 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour 500 Series". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de 1,78 milioane de dolari. Ultimul câștigător al turneului este David Goffin.