Simona Halep: "Am văzut un alt doctor, mi-a spus că pot juca. Fac exerciții pentru a întări mușchii din acea zonă"

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 5 octombrie 2018, 9:31 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: Twitter - China Open
Simona Halep a oferit noi detalii în legătură cu problemele de sănătate pe care le are (suferă de hernie de disc), liderul mondial precizând că a văzut încă un doctor, iar acesta i-a spus că poate juca. Simona a mai spus, printre altele, că face exerciții pentru a întări mușchii din zona cu probleme.

Ce noutăți a oferit Simona

"Tocmai am văzut un alt doctor astăzi și mi-a spus că pot juca. Problema este acolo, discul s-a mutat. Dar nu e așa de periculos. Nu se mișcă în fiecare zi. Este bine. Fac exercitii pentru a intări mușchii din acea zona, ca să pot împinge discul înapoi sau să-l mențin așa.

Nu e chiar așa de rău. Nu există riscuri de deteriorare suplimentară. Trebuie să fac recuperare. Voi lucra exercițiile de bază, plus o terapie cu masaje. N-o sa mai joc tenis până la Turneul Campioanelor", a spus Simona Halep, pentru New Tork Times, citată de Digisport.

2018, anul de referință al carierei

"E cel mai bun an din carieră, cel în care am câştigat un Grand Slam. Să fii numărul 1 este extraordinar, însă e şi mai bine să câştigi un Grand Slam. Australian Open (n.r. unde a pierdut finala cu Caroline Wozniacki) a fost o experienţă extraordinară pentru mine. Mi-am împins limitele şi am văzut că orice este posibil. Mi-am dat seama că sunt puternică, acel turneu m-a ajutat să cred că pot câştiga unul dintre marile turnee. După Melbourne am simţit că sunt capabilă să câştig un Grand Slam", a conchis Halep.

Halep a avut pentru prima dată probleme medicale la Wuhan, turneu unde a fost învinsă în două seturi de Dominika Cibulkova. Lucrurile nu au continuat deloc bine pentru Simona, ea abandonând la Beijing după ce a pierdut primul set al disputei cu Ons Jabeur

Reamintim că Halep urma să joace la turneul de la Moscova (15-21 octombrie - ceruse un wild-card) și la Turneul Campioanelor de la Singapoare (21-28 octombrie) până la finalul anului în curs.

Rezultatele Simonei Halep în circuitul WTA în 2018:

Shenzhen - a câștigat trofeul (a jucat 5 meciuri)
Australian Open - a pierdut în finală (a jucat 7 meciuri)
Qatar - a pierdut prin abandon în semifinale (3 meciuri)
Indian Wells - a pierdut în semifinale (5 meciuri)
Miami - învinsă în turul trei (două meciuri a disputat)
Stuttgart - a pierdut în sferturi (două meciuri)
Madrid - învinsă în sferturi (4 meciuri)
Roma - a jucat finala (5 meciuri)
Roland Garros - a câștigat trofeul (7 meciuri)
Wimbledon - a pierdut în turul trei (3 meciuri)
Rogers Cup (Montreal) - a câștigat trofeul (5 meciuri)
Cincinnati - a disputat finala (5 meciuri)
US Open - turul întâi (un meci)
Wuhan - turul doi (un meci)
Beijing - turul doi (un meci).









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3929 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Halep (Vineri, 5 octombrie 2018, 10:21)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Nu vreau sa fiu rautacios, dar Simona in ultimii ani, cand statea pe pierdere la inceputul unor turnee, avand partenere cotate mult sub ea, subit s-a inbolnavit...
  • +4 (8 voturi)    
    1 tur / 2 tururi ? (Vineri, 5 octombrie 2018, 10:48)

    Plagarus [utilizator]

    Greu, foarte greu.
  • 0 (10 voturi)    
    Tu stii cel mai bine ce iti doresti ! (Vineri, 5 octombrie 2018, 10:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Succes !

    PS. Si mult noroc !
  • +6 (10 voturi)    
    am mai spus-o: (Vineri, 5 octombrie 2018, 11:09)

    bancher [utilizator]

    daca ai hernie de disc trebuie sa te lasi de sportul de performanta si sa iti vezi de treburile tale cotidiene, treburi care se presupune ca nu cer efort fizic intens.
    Tot asa eram si eu, cu o mica hernie de disc pe stanga la L3-L4,,,m-am incapatanat sa ma duc la judo in continuare, nu am facut nici performanta, si uite unde am ajuns: 2 hernii pe stanga, una pe dreapta in zona lombara si inca una pe stanga la T3-T4.
    Asa ca hai sa ne intelegem: o hernie, oricat de mica, se agraveaza repede si ajungi la operatie daca continui sa faci sport de performanta. Nici nu mai faci performanta cu adevarat, si iti strici si sanatatea.
    Nu te impiedica nimeni sa iti iei racheta/kimonoul/schiurile/patinele si sa intri pe teren...dar dupa 2-3 meciuri iar esti la spital.
    • +5 (7 voturi)    
      daca (Vineri, 5 octombrie 2018, 11:36)

      ylav [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      valabil ce spuneti........dar are hernie de disc? eu nu ptea cred :)
    • +2 (6 voturi)    
      Nu zici rau... (Vineri, 5 octombrie 2018, 11:48)

      farty [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Totusi se presupune ca medicina a avansat, si ca lucrurile se pot repara mult mai usor. Plus ca, judo-ul e un sport care solicita enorm coloana vertebrala. Cred ca nu e atat de grav in privinta Simonei. In cel mai rau caz, operatia ar face-o bine.
      • +3 (7 voturi)    
        tare imi e mie teama ca nu are nicio (Vineri, 5 octombrie 2018, 14:09)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui farty

        hernie si totul e o inventie ca sa mai perturbe putin lumea pariorilor (unde am inteles ca familia ei joaca la greu).
        daca e asa, atunci a pierdut respectul meu ; eu am luat-o in serios si am incercat sa o ajut cu sfaturi din experienta mea de viata, nu imi plac cei care arunca cu fumigene.
        @farty: sa stii sa si tenisul iti pune presiune mare pe coloana, mai ales daca vrei sa servesti cu forta. Durerile de coloana lombara pot fi oexplicatie pentru loviturile mai slabe ale Simonei.
        • -1 (7 voturi)    
          @bancher : Are cine sa o ajute dpdv medical ! (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:02)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Tu insa nu o ajuti deloc colportand zvonuri despre o asa zisa implicare a familiei sale si a sa in pariuri pe meciurile ei !

          Deci chestia cu vrei sa o ajuti si apoi arunci tu fumigena cu pariurile,tot ce faci tu e un mare bullshit !

          PS. Omule, fara suparare, dar esti un ipocrit !
      • +3 (3 voturi)    
        Cand faci un swing pt forehand (Vineri, 5 octombrie 2018, 15:31)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui farty

        iti soliciti coloanal. Orice stop din alergare inseamna sa exerciti o presiune asupra terenului cu picioarele, unul din ele mai mult or tensiunea aia se transmite in coloanal oricat de buni adidasi ai avea. Cand ai vertebre care se misca, e o chestier de timp pana ajungi pe masa de operatie. Un amic a avut nevoie de 5 minute de mutat mobile si aproape a paralizat.
      • 0 (0 voturi)    
        Medicina a avansat, ... (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:08)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui farty

        ... da' in continuare lucreaza cu materialul clientului. Si ala nu prea a avansat, mai degraba a dat inapoi, in ceea ce priveste fizicul, mai ales in ultimele cateva sute de ani.

        Tenisul, cu succesiunea de zeci de detente extrem de energice, cu solicitarile de torsionare a coloanei la fiecare lovitura, cu schimbari frecvente de directie, toate aglomerate reprize foarte intense, e tot atat de nasol pentru coloana ca judo-ul, chiar daca nu pare. Diferenta, daca vreti o analogie, e intre a avea spatele bagat intr-o presa si apasat constant si puternic, sau lovit temeinic dar mai rar, si a avea spatele lovit una-ntr-una, cu frecventa de cateva ori mai mare, cu un ciocan de cauciuc. Nu simti atat de brusc si dintr-o data efectele, dar efectul cumulat in timp e la fel de rau. Singurul sport care nu chinuie atat de grav coloana e inotul (sau sahul - da' la sah daca stai prea mult pe scaun tot iti strici coloana).
  • 0 (0 voturi)    
    Cu toata stima pentru ce-a realizat, ... (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:20)

    Eu the first [utilizator]

    ... de ceva de genul asta mi-era frica de mai mult timp. Nu cred ca e vreo jucatoare mai scunda sau mai mica, fizic, decat Halep, in top 10 WTA. Tenisul, pe langa tehnica, presupune si foarte multa forta, si e pe ansamblu un sport extrem de chinuitor. Daca bati cuie cu ciocanul, un ciocan mai mic se va uza mai repede decat unul mai mare. La fel, daca ajungi numarul 1 WTA, o faci solicitandu-ti organismul comparativ mai intens decat jucatoarele de pe locurile 2 sau 3, daca respectivele jucatoare sunt mai inalte si mai musculoase decat tine. Solicitarile alea mai intense n-au cum sa nu-si spuna cuvantul, in timp.

    Cu atat mai mult, peformanta Simonei Halep, de a ajunge numarul unu WTA si de a se mentine acolo o vreme, mi se pare o realizare demna de cel mai inalt respect. Asteptarea insa, ca la fizicul ei, sa ramana acolo multa vreme, mi se pare nerealista.

    Intamplator, acum vreo doua luni mi-am rupt si io un disc, si pe moment inca ma duc la tratament cinci zile pe saptamana. Ce zicea si medicul care ma trateaza, si ce mai zicea un comentariu mai sus: cu un disc herniat pe de-o parte nu mai ai cum sa ai aceeasi performanta ca pe vremea cand il aveai intreg, si pe de alta parte daca continui sa-l soliciti reusesti sa-l faci praf de tot si sa mai strici si alte chestii pe langa.

    Odata herniat, un disc dintre vertebre nu se mai vindeca. Se formeaza ceva tesut cicatrizant care substituie partial functiile discului in zona traumei, dar discul in sine ramane rupt si deformat. M-as bucura mult mai mult s-o vad pe Simona Halep mergand pe propriile ei picioare si avand succes intr-un domeniu nou, decat s-o vad incercand fara succes sa reediteze performante anterioare, si mergand pana la urma in scaun cu rotile.