Shuai Zhang (45 WTA) a eliminat-o pe Angelique Kerber de la Beijing (Premier Mandatory) în optimi, după o victorie spectaculoasă în trei seturi (6-1, 2-6, 6-0). Favorită numărul trei, nemțoaica a reușit doar preț de un set să o scoată din ritm pe asiatică, pierzând până la urmă decisivul cu un categoric 6-0.

Angelique KerberFoto: wtatennis.com

Chinezoaica a început ca din tun partida cu Kerber: a produs multe lovituri câștigătoare, s-a deplasat formidabil și a transformat defensiva adversarei (una din cele mai bune din circuit) într-una banală. Angie s-a străduit să țină pasul cu Shuai, însă pur și simplu mingea venea tot mai bine din terenul advers. Setul i-a revenit asiaticei cu un categoric 6-1.

Kerber și-a dat un mic după ce a luat o pauză de vestiar, a profitat și de slăbiciunile lui Shuai la serviciu (a făcut mai multe duble greșeli) și a reușit să trimită partida într-un decisiv care se anunța echilibrat (6-2).

Nu avea însă să fie deloc așa: Zhang a venit precum un tăvălug peste locul trei mondial, loviturile sale găsind în multe situații liniile. În plus, asiatica a știut să varieze foarte bine jocul, scotând-o atunci când era cazul pe Kerber din zona de confort (din spatele baseline-ului) cu scurte inspirate.

Setul a într-o singură direcție, iar Kerber a primit un bagel (n.r. 6-0), pierzând partida după o oră și 28 de minute.

În sferturi, Shuai Zhang se va duela cu Naomi Osaka, într-o partidă ce se anunță interesantă (două jucătoare ofensive, care joacă de multe ori la limită).

Qiang Wang vs Karolina Pliskova (7) 6-4, 6-4

Caroline Garcia (4) vs Aryna Sabalenka 7-5, 6-7(3), 0-6.

Sferturi:

Anastasija Sevastova - Dominika Cibulkova

Shuai Zhang - Naomi Osaka (8)

Qiang Wang - Aryna Sabalenka

Katerina Siniakova - Caroline Wozniacki (2)

China Open" se dispută pe hard în perioada 29 septembrie - 7 octombrie, are premii totale în valoare de $8.285.274 și face parte din categoria "Premier Mandatory". Întrecerea are loc la Beijing. La startul competiției pe tabloul principal s-au aflat 64 de jucătoare.