​Irina Begu (locul 55 WTA) s-a impus în două seturi împotriva Monei Barthel (locul 93 WTA), scor 7-5, 6-4, într-un meci din primul tur al turneului de la Seul (Coreea de Sud), care a durat o oră și 42 de minute.

În primul set, Irina a servit pentru set, dar adversara sa a reușit să facă rebreak. Irina a făcut break din nou, a dus scorul la 6-5 și a închis setul cu propriul serviciu.

Begu a început cu un break setul secund, însă a pierdut următoarele patru game-uri. Irina a revenit de la 1-4, a câștigat toate game-urile și s-a impus cu 6-4.

În optimi, Irina Begu o va întâlni pe Agnieszka Radwanska (locul 60 WTA), care a trecut în primul tur de Bethanie Mattek-Sands, scor 4-6, 5-7. Cele două s-au mai întâlnit de două ori, poloneza câștigând de fiecare dată: 6-3, 6-3 la Australian Open, în 2013, și 6-2, 4-6, 6-2 la Miami, în 2015.

Pentru calificarea în optimi la Seul, Irina și-a asigurat un cec în valoare de 3.400 de dolari și 30 de puncte WTA.

Korea Open se dispută la Seul în perioada 17-23 septembrie și face parte din categoria "International". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $250.000. Ultima câștigătoare este Jelena Ostapenko, iar în 2015 competiția i-a revenit Irinei Begu. Jucătoarea noastra s-a impus și la dublu, în 2014, alături de Lara Arruabarrena. În România turneul poate fi urmărit în direct pe Digisport.