Un desenator australian este criticat dur pentru o caricatură în care a înfăţişat-o pe Serena Williams

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Marţi, 11 septembrie 2018, 10:48 Sport | Tenis


Caricatura cu Serena Williams
Foto: Herald Sun
​Un caricaturist australian este criticat dur pentru un desen în care a reprezentat-o pe Serena Williams, el fiind acuzat în special de J.K. Rowling, autoarea seriei "Harry Potter", că s-a folosit de de ''figuri de stil rasiste şi sexiste'', relatează AFP, conform News.ro.

În desenul lui Mark Knight, publicat luni în ziarul Herald Sun, Williams este înfăţişată cu buze supradimensionate şi alură masculină, sărind peste racheta sa de tenis ruptă în finala de la US Open. 

Furia Serenei Williams contra arbitrului de scaun în finala turneului încă stârneşte vâlvă. Sportiva americană, care a fost amendată cu 17.000 de dolari pentru trei avertismente, a vorbit despre sexism şi despre dublul standard aplicat jucătorilor şi jucătoarelor. 

Vedeta a fost învinsă de japoneza Naomi Osaka şi a pierdut ocazia de a câştiga cel de-al 24-lea titlu de Grand Slam din carieră. 

"Nu puteţi să o lăsaţi pur şi simplu să câştige?", o întreabă arbitrul pe Osaka în desenul lui Knight. 

Desenatorul, cunoscut pentru caricaturile sale controversate, a fost atacat din toate părţile, inclusiv de către un membru al Congresului american şi de un număr deloc neglijabil de 22.000 de persoane care au comentat desenul său pe Twitter. 

"Bravo, pentru că ai redus-o pe una dintre cele mai mari sportive în viaţă la câteva fraze rasiste şi sexiste şi pentru că ai transformat o altă mare sportivă într-un accesoriu fără chip", a comentat scriitoarea J.K. Rowling. 

Knight a replicat subliniind că a desenat în egală măsură un portret puţin măgulitor al unui jucător de tenis australian, Nick Kyrgios, care "s-a comportat necorespunzător". "Desenul este despre cum s-a comportat în acea zi", se apără artistul. "Am desenat-o aşa cum este, ca o femeie afro-americană, este puternic construită, poartă costume scandaloase, este interesant să o desenez. Nu aduceţi genul în discuţie, este o chestiune de comportament", este justificarea autorului pe site-ul ziarului heraldsun.com.au.  

S-ar putea să te intereseze și: 





Citeste mai multe despre   

















9113 vizualizari

  • +61 (61 voturi)    
    Viceversa (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:52)

    Sati [utilizator]

    Nu mai e libertate de exprimare ?
  • +29 (29 voturi)    
    Viceversa (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:52)

    Sati [utilizator]

    Nu mai e libertate de exprimare ?
  • +54 (54 voturi)    
    E o caricatura ...... (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:53)

    JoshuaTree [utilizator]

    Politically correct.... a fost dintotdeauna o tâmpenie .... și totdeauna a tins spre prostie... dar o caricatura e o caricatura ... deci trebuie sa fie distractivă .... idioți
  • +57 (57 voturi)    
    Lumea e nebuna, nebuna! (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:57)

    Martinezu [utilizator]

    Sa concluzionam. daca te iei de un negru esti rsist.
    daca mai e si femeie inseamna ca esti si sexist.
    Daca femeia e si mama , atunci clar te iei de Serene Wiliams.
    • +31 (33 voturi)    
      :)) (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:25)

      rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Si daca are gabarit mai mare decat toti barbatii din circuitul masculin de tenis, atunci intelegem de ce rusii ii spun fratele Williams :)
  • +39 (39 voturi)    
    JK Rowling (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:09)

    levierul [utilizator]

    Tanti mama lu Harry Potter, daca mie nu imi place o anume femeie, sunt sexist? Daca acum spun ca am inteles de ce te-a parasit sotul, sunt iarasi sexist?
    • +12 (12 voturi)    
      si daca nu iti place Harry Potter (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:15)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      esti potterist
    • +21 (21 voturi)    
      ..... si daca ....... (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:48)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Si daca te-ai certat cu Itzik la bautura esti antisemit.
  • +14 (26 voturi)    
    Mereu vor exista oameni (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:10)

    eleVenereCtions [utilizator]

    care sa se planga din orice motiv posibil. Sa nu ne prefacem ca n-au existat multi care s-au plans atunci cand Halep a primit un tratament similar.

    Penibilismul de genul asta trebuie ignorat, mai ales in cazurile acestea extreme in care fiecare american pare sa fie disperat sa asocieze tot ce vede cu ceva de care nu-i convine (in acest caz, rasismul voit, rau-intentionat din state, care pur si simplu nu exista in aceasta forma in alte tari).
  • +8 (8 voturi)    
    mda... (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:17)

    marianmarian [utilizator]

    Se umple lumea de pretiosi si virtuosi plini de emfaza cu efect de vomitiv si prosti ca scaunul pe care trag in surdina basinile in birou. Ma intreb ce-o sa se intample cand o sa se ajunga la pendularea inversa, cand cantitatea de cacat etichetat drept PC o sa fie atat de mare incat cazanul o sa explodeze. Trump a aparut pe scena doar ca un preview si ca manifestare semi-cretina si semi-amuzanta a unui simptom, prin comparatie cu ce se poate declansa. E vorba doar de timp, iar in ritmul asta, nu mi se pare ca suntem prea departe de momentul ala.
  • +28 (28 voturi)    
    Critici? (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:27)

    aladdin [utilizator]

    Mie mi se pare reusita caricatura si chiar m-a facut sa zambesc. Intr-adevar, SW si-a dorit foarte mult sa castige acel meci, poate chiar prea mult, iar acest lucru a facut sa nu-si mai poata controla nervii cand a constatat ca e pe cale sa piarda. Juca si acasa iar publicul a pus o presiune suplimentara pe ea, cumva se simtea obligata sa castige.
    Sa nu fiu inteles gresit, SW a fost si ramane o mare jucatoare (si la propriu si la figurat) DAR... sa recunoastem ca mare parte din succesul ei se datoreaza in primul rand fizicului impresionant si fortei brute. Combinate si cu ceva talent rezulta o combinatie destructiva. Trebuia sa o prinzi intr-o zi proasta ca sa poti returna ghiulelele ce veneau de dincolo de fileu. Mie unul nu prea-mi placea sa urmaresc meciurile SW, mi se pareau dezechilibrate.
    Parerea mea e ca trebuia sa se retraga in plina glorie si ramanea altfel in istorie.
    • +7 (11 voturi)    
      .... da ....... (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:50)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Modul in care te retragi este incununarea carierei.
    • +9 (9 voturi)    
      Și-a dorit mai mult victoria (Marţi, 11 septembrie 2018, 12:06)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Iată un bun contraexemplu al vestitului clișeu - uneori a-ți dori mai mult victoria (că e clar că și-a dorit-o mai mult decât japoneza) nu e destul ca să și câștigi.
    • +2 (2 voturi)    
      man (Marţi, 11 septembrie 2018, 13:30)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      oricum va ramane in istorie si pt jocuri si pt iesirile astea :)
  • +28 (28 voturi)    
    `Buze supradimensionate` (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:29)

    Tescovin [utilizator]

    Caricaturiștii asta fac - iau un element fizionomic al persoanei căreia îi fac caricatura și îl exagerează. De aia e caricatură, că altfel ar fi pictură flamandă, desen tehnic sau fotografie.
    Apropo, mie elementul care îmi sare în ochi ca fiind în primul rând supus caricaturizării nu sunt buzele, ci fundul.
    • +9 (9 voturi)    
      Corect (Marţi, 11 septembrie 2018, 12:28)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Unde mai pui ca problema majora a fost reactia ei, manifestata in principal verbal -> asadar, gura.
      Daca ramanea profesionista, se alegea doar cu avertisment si 4k $ pentru coaching, ataca decizia etc. etc.
      Dar, nu... scandal! Bine, e o non-problema, la cat a castigat pentru efort, putea face scandal de toti banii, era OK. Ne pierdem timpul noi, ca ne uitam atata in detalii.
  • +33 (33 voturi)    
    Foarte reusita caricatura (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:36)

    ElGrecu [utilizator]

    Ca orice caricatura reusita, a prins esenta: disperarea ca pierde a lasat sa iasa la iveala caracterul ei, nu prea magulitor de altfel! Pe mine unul m-a facut sa rad!
  • +15 (17 voturi)    
    Cand Charlie Hebdo a caricaturizat-o pe Halep (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:52)

    Je__ [utilizator]

    Nu a mai sarit mapamondul de fund in sus!
    • +15 (17 voturi)    
      ghinionul (Marţi, 11 septembrie 2018, 12:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Simonei a fost că nu e negresă, că nu are 1 tonă greutatea și că nu e mamă, motiv pentru care, dacă în cazul Serenei te bufnește râsul, caricatura având o tentă clar umoristică, în cazul Simonei te umflă nervii, fiind clar o jignire la adresa faptului că e româncă.
      • -1 (5 voturi)    
        Quod erat demonstrandum (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:16)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Cand nu ai legatura cu caricatura te umfla rasul, cat este ceva legat de tine te umfla nervii....cam despre asta este vorba....
  • +18 (18 voturi)    
    Caricatura e faina rau (Marţi, 11 septembrie 2018, 12:31)

    Dacii [utilizator]

    nu e nici vulgara, nici sexista, e chiar faina rau, simpla, exact asa cum s-a intamplat, numai ca Dmn Ramos nu a vorbit cu Osaka, se uita la ea cu ochi rugatori: las-o sa castige te rog.... :))
    • +12 (14 voturi)    
      Stânga și umorul (Marţi, 11 septembrie 2018, 13:59)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Dacii

      Simțul umorului nu a fost niciodată punctul forte al stângii. Ei sunt tot timpul încrâncenați, tot timpul în liuptă cu dușmanul de clasă, cu naziștii, cu rasiștii și cu sexiștii. Nu prea au timp și chef de glumă.
  • +12 (12 voturi)    
    Ne revoltam, iar estimp.... (Marţi, 11 septembrie 2018, 13:28)

    Toni_Romania [utilizator]

    ....in Africa de Sud negrii dau foc la albi, big time.
  • +7 (7 voturi)    
    yeap (Marţi, 11 septembrie 2018, 14:55)

    1A [utilizator]

    Pentru feministele de serviciu si o virgula e sexista, prea e curbata ca o aluzie dispretuitoare la adresa femeilor plinute...
  • +14 (16 voturi)    
    of... (Marţi, 11 septembrie 2018, 15:15)

    harapalb [utilizator]

    Este criticat dur de cine? De un un membru de stanga al Congresului american? De J.K. Rowling care este de extrema stanga si care numai tampenii scrie pe twitter?

    De 22k de SJW imbibati cu soia si spalati pe creier ca in exemplul de mai jos?

    https://twitter.com/TitaniaMcGrath/status/1038168950604001281

    Give me a fcking break. Pentru femeile mutilate cu acid, pentru femeile carora li se dau literalmente foc in public, pentru femeile care traiesc vieti absolut horror nu se mai isterizeaza feministele lui peste. Exemplele sunt coplesitoare in acest sens. F. off cu PC-ul si comunismul vostru infect.

    Ma bucur enorm ca cititorii HotNews iau atitudine in fata prostelii, prostiilor si prostilor!
    • +8 (8 voturi)    
      :D (Marţi, 11 septembrie 2018, 15:20)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      1. nu toti cititorii
      2. ghici ce "orientare" are de fapt HN
      • +3 (3 voturi)    
        da, stiu, dar (Marţi, 11 septembrie 2018, 16:02)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        1. aia nu sunt "cititori", sunt "de serviciu";
        2. se stie ca HN e de stanga, dar fata de majoritatea celorlalte portaluri de stiri de stanga pastreaza o anumita decenta, o anumita igiena - fapt pentru care ii apreciez.
        • +2 (2 voturi)    
          eh (Miercuri, 12 septembrie 2018, 1:24)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

          Nu se prea stie. Daca intrebi "fanii", vei descoperi ca-l cred de dreapta. Bine, si ei se cred de dreapta :)))

          "Decenta" si "igiena" mentionate de tine, eu le incadrez la prosteala si neasumare ;)
  • 0 (0 voturi)    
    nu ma mir (Marţi, 11 septembrie 2018, 15:44)

    alex562 [utilizator]

    si la noi sunt urlete de fericire cand inscrie bizonu'
  • +5 (5 voturi)    
    tare! (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:41)

    gelu antigelu [utilizator]

    foarte tare caricatura. Langa Serena (care nu e deloc serena!) se vede cazuta o suzeta!
  • +4 (4 voturi)    
    Cine striga mai tare rasism? (Miercuri, 12 septembrie 2018, 0:54)

    Razvan_M [utilizator]

    Exact, niste albi ce considera ca numai albii pot vedea culoarea pielii altcuiva si pot fi rasisti... Restul de 80% din populatia globului sunt niste ingeri imaculati. Sunt curios cum se cheama boala asta psihica.