​VIDEO Serena Williams, lacrimi şi acuzaţii de sexism în finala de la US Open: "Mai degrabă pierd, decât să trișez"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 9 septembrie 2018, 10:22 Sport | Tenis


Serena Williams si arbitrul Carlos Ramos
Foto: Getty Images
​Încercarea Serenei Williams de a obține cel de-al 24-lea titlu de Grand Slam din carieră a fost oprită de Naomi Osaka, într-un meci în care campioana din Compton a avut un conflict cu arbitrul partidei, Carlos Ramos.

În meciul pe care Osaka l-a câștigat cu scorul de 6-2, 6-4, Serena Williams a primit trei penalizări pentru "code violation": prima pentru coaching, după ce arbitrul de scaun, Carlos Ramos, l-a observat pe antrenorul Serenei, Patrick Mouratoglou, făcând gesturi cu mâinile din loja acesteia. Serena a mers imediat la arbitru și i-a spus că ea niciodată nu primește sfaturi în timpul punctelor şi că nu trişează.

Problemele păreau că s-au terminat acolo, dar Serena a fost penalizată cu un punct după ce a dat de pământ cu o rachetă în momentul în care Osaka a recuperat break-ul şi a dus scorul la 3-3.

Acesta a fost momentul în care Serena şi-a pierdut cumpătul, lucru care s-a mai întâmplat de două ori la US Open. În semifinala din 2009, împotriva lui Kim Clijsters, Serena i-a spus unui arbitru de linie că "dacă ar putea, ar lua mingea şi i-ar băga-o pe gât", iar în finala din 2011, Williams a acuzat-o pe arbitrul de scaun, Eva Asderaki, că este "un hater" şi "urâtă pe dinăuntru". 

În meciul împotriva lui Naomi Osaka, Williams a ţinut să facă referire la acele incidente: "Incredibil, de fiecare dată când joc aici, am probleme. Nu am primit sfaturi de la antrenor. Mai degrabă pierd decât să trișez. Eu nu trişez. Trebuie să faci un anunţ. Am o fiică şi lupt pentru ceea ce e bine pentru ea. Îmi datorezi nişte scuze. Să-mi ataci caracterul este greşit. Nu o să mai arbitrezi niciodată o finală. Nu o să mai fi niciodată pe teren cu mine cât timp o să mai trăiesc. Tu eşti mincinosul. Spune-o! Spune că îţi pare rău! Cum îndrăzneşti să insinuezi că trişez?", i-a spus Serena arbitrului de scaun, Carlos Ramos. 

Momentul în care Serena îi cere arbitrului să-şi ceară scuze:


Lucrurile au continuat în momentul în care arbitrul a penalizat-o pe Serena cu un game pentru abuz verbal, după ce aceasta l-a numit "hoţ" pentru că i-a ''furat un punct". În acest moment, Serena a chemat pe teren supervizorul turneului, Brian Earley, şi i-a spus: "Îmi ştii caracterul. Nu e corect. Să pierd un punct pentru că am zis asta, nu e corect. Câţi bărbaţi fac asta? (n.r. jucători din circuitul ATP) Sunt o grămadă de bărbaţi care spun o grămadă de lucruri. Asta se întâmplă pentru că sunt femeie şi nu e corect".

“Ramos a susţinut că trişez, iar eu nu trişam. Am văzut bărbaţi spunându-le multe lucruri arbitrilor de scaun. Eu lupt pentru drepturile femeilor şi pentru egalitate. Faptul că după ce au am spus ‘hoţ’ mi-a luat un game m-a făcut să mă simt că a fost o atitudine sexistă. Nu i-a luat niciodată un game unui bărbat pentru că l-a făcut ‘hoţ’. Pentru mine este ceva de neînţeles. Dar voi continua să lupt pentru femei şi să lupt pentru egalitate. De exemplu Cornet ar fi trebuit să îşi poată schimba tricoul fără să fie amendată. Este revoltător”, a declarat Serena la conferința de presă.

Discuţia cu supervizorul competiţiei:

Sancţiunea cu un game este atât de rară încât jucătoarele nu au realizat ce s-a întâmplat. Osaka voia să servească şi Serena să primească. Ramos le-a chemat la el pentru a le spune că Serena trebuie să servească din nou.

Meciul a continuat, fiecare jucătoare a reușit să îşi facă serviciul şi Osaka a câştigat partida. Serena a refuzat să îi strângă mâna arbitrului şi i-a cerut acestuia să îşi ceară scuze.

La finalul partidei, Mouratoglou a recunoscut că i-a dat sfaturi Serenei în timpul meciului, însă a susţinut că toată lumea o face: "I-am dat sfaturi, dar nu cred că se uita la mine. Sunt onest. I-am dat sfaturi, Sacha Bajin (n.r. antrenorul lui Osaka) i-a dat sfaturi jucătoarei sale tot timpul", a spus antrenorul Serenei. 

Gesturile lui Mouratoglou pentru care arbitrul a penalizat-o pe Serena:

În ciuda acestor momente, care i-au răpit o mare parte din bucurie proaspetei campioane, Serena i-a acordat japonezei creditul cuvenit în discursul de la finalul partidei: "A jucat extraordinar, este primul ei Grand Slam. Ştiu că voi aţi ţinut cu mine (n.r. vorbind cu publicul, care huiduia), dar haideţi să facem ca acest moment să fie unul măreţ. Gata cu huiduielile. Hai să fim pozitivi. Felicitări, Naomi!"


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

7182 vizualizari

  • +39 (57 voturi)    
    mai sa fie... (Duminică, 9 septembrie 2018, 10:43)

    ceoteldrum [utilizator]

    e aiurea cand intrerupi brusc tratamentul cu steroizi.te ia de cap rau de tot!
  • +26 (40 voturi)    
    . (Duminică, 9 septembrie 2018, 10:58)

    theo667 [utilizator]

    E spalata pe cap rau de tot cu PC !
    • +7 (19 voturi)    
      Ce treaba are PC aici? (Duminică, 9 septembrie 2018, 13:41)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Un trisor se ascunde dupa orice fel de argumente, numai sa nu-si primeasca pedeapsa binemeritata.
      • +7 (13 voturi)    
        foloseste jmecheria cu sexismul (Duminică, 9 septembrie 2018, 21:00)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Asta-i foarte la moda printre adeptii PC-ului din State.
  • +28 (36 voturi)    
    rusine Williams (Duminică, 9 septembrie 2018, 11:10)

    harapalb [utilizator]

    Articolul vorbeste doar despre penalizari aproape si omite esentialul:

    https://nypost.com/2018/09/08/its-shameful-what-us-open-did-to-naomi-osaka/?utm_source=NYPTwitter&utm_campaign=SocialFlow&utm_medium=SocialFlow
  • +51 (55 voturi)    
    Cand te crezi mai mare decat sportul... (Duminică, 9 septembrie 2018, 11:25)

    marianmarian [utilizator]

    Am vazut toata tarasenia live, l-a inceput a fost cumva amuzant, de pe margine, dar apoi a devenit de-a dreptul scarbos. Din postura de atlet profesionist, cu zeci de ani de competitii in spate, e o mizerie absoluta ca, in cearta ta cu arbitrul, sa aduci argumente de genul "iaca sunt mama deodata si lupt pentru fetita mea si nu am trisat niciodata!" (pt ca sunt mama, de-un an, stii?) si "ma furi pt ca sunt femeie si doar pt ca sunt femeie". Iar asta in conditiile in care fiecare penalizare a fost 100% corecta. Astea sunt mizerii de misandra cu masca pe fata, ca sa nu spun mai mult. Si culmea nesimtirii, te rastesti ca o tzatza in mahala la arbitrul unei finale de GS, il faci hot (fucking christ) si trisor, pretinzi scuze mai ceva ca un sef de stat si intr-un mod in care sa te-auda tot stadionul (?!?!) si apoi te uiti cu o ingenuitate tampa la arbitru si nu pricepi de unde "verbal abuse violation". Dizgratios e un cuvant prea soft pt cum s-a cacat Serena pe toata prajitura finalei.
  • +35 (41 voturi)    
    vai saracuta de ea (Duminică, 9 septembrie 2018, 11:26)

    c2 [utilizator]

    daca era alb arbitrul il acuza si de rasism
    • +22 (24 voturi)    
      Carlos Ramos (Duminică, 9 septembrie 2018, 16:40)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui c2

      Desi e mai brunet arbitrul e alb (e portughez nu latino-american)

      PS1: Felicitari lui Carlos Ramos care aplica strict regulile indiferent de "vedeta"

      PS2: Rusine publicului de la acel meci
  • +27 (33 voturi)    
    Osaka a snopit-o ! (Duminică, 9 septembrie 2018, 11:58)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai corect ar fi pt Williams sa lase tenisul si sa se apuce serios, in mod organizat, de activism !

    Afro-americanii si sud-americanii sunt cele mai rasiste etnii din SUA iar sud americanii cei mai sexisti ! Sa militeze impotriva acestor tare si sa fie fericita alaturi de familie !

    PS. Acum in tenisul de camp feminin e vremea lui Osaka si a Arinei Zabalenka ! ;)
  • +22 (26 voturi)    
    Ilie Nastase (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:03)

    batmanss [utilizator]

    jubilează ...
  • +40 (42 voturi)    
    lame (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:11)

    Anonym [utilizator]

    Interesant cum a vrut sa duca discutia i nsfera inalta a corectitudinii politice (tema sexismului de data asta, bine ca nu a zis ca e si rasist arbitrul).

    Orice psiholog iti poate spune ca ce a facut Serena se numeste simplu: bullying. Adica jigniri, agresivitate verbala ce nu lasa vreo portita de reconciliere.
    O mare rusine si un exemplu de aratat la copii cum sa nu faci.
  • +23 (29 voturi)    
    ...doua atitudini.... (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:43)

    mitocanu [utilizator]

    ...la un moment dat, arbitrul ramos le cheama pe cele doua jucatoare...serena continua sa se rasteasca la el, in timp ce osaka pleaca imediat, nedorind sa fie parte la scandal...desi are doar 20 de ani, da dovada de maturitate deplina in situatii de ANGER MANAGEMENT...bravo osaka, esti superba, atat in intrecerea sportiva cat si in cea mentala...in schimb serena este pe o panta descendenta, din toate punctele de vedere...nu este departe de adevar faptul ca, dupa cum se comporta, sufera de o boala degenerativa cronica mentala...
    • 0 (0 voturi)    
      Osaka a fost o jucatoare de tenis (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Care a dorit sa castige pe teren chiar daca in fata se afla idolul copilariei ei...��

      Asta spune atat de mult despre puterea de lupta si capacitatea de concentrare. Este o lectie pentru Simona - o lectie dulce -amara.

      In acelasi timp Osaka a aratat ca este de fapt o fiinta umana, emotionant momentul cand se pierde in bratele Serenei pe terenul de joc, la finalul partidei...

      Clar a mers mai bine Osaka si merita sa castige.

      S-a ajuns la punctul in care nici tenisul nu mai este ceea ce era odata???
  • +17 (19 voturi)    
    eeei... (Duminică, 9 septembrie 2018, 13:54)

    jugastru [utilizator]

    ... si-a pierdut cumpatul rau de tot si pe urma "a dres-o" facand si mai rau cu convingerile proprii plus faptul ca e mama
  • +18 (18 voturi)    
    Coaching (Duminică, 9 septembrie 2018, 15:32)

    utilizator1 [utilizator]

    Greu de spus dacă gesturile lui mouratouglu au fost văzute sau nu de Serena, dar e clar ca ii face semn sa între in teren, sa atace la fileu.
    • +3 (3 voturi)    
      au fost vazute (Luni, 10 septembrie 2018, 17:24)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      daca te uiti cu atentie la ochii lui PC din acel moment iti dai seama foarte clar ca a fost facut contactul vizual. Au fost si niste mici gesture care tradeaza asta. Si apoi omul a recunoscut foarte sincer ca a facut-o. Acum un arbitru nu are timp si nici nu e rolul lui sa se uite cu microscopul sa vada daca jucatoarea a receptionat mesajul. Regulamentul este foarte clar. Antrenorul nu are voie sa faca nici un fel de semne din tribuna catre jucator. Poate sa aplaude si atat.
  • +9 (15 voturi)    
    Ilie Nastase i-a dat consultatii ? (Duminică, 9 septembrie 2018, 16:05)

    kent8 [utilizator]

    inca un pic si-l ajunge la nesimtire.
  • -4 (10 voturi)    
    Serena a dat-o bara (Duminică, 9 septembrie 2018, 16:47)

    Robin_W [utilizator]

    in momentul in care a realizat ca nu are sanse sa castige si a rupt racheta: a fost momentul cheie pentru ca stia ca va primi al 2-lea avertisment si va avea ocazia sa se certe cu Carlos Ramos.
    Dar pe de alta parte, ceea ce i-a reprosat ea lui Carlos a fost ca el a arbitrat atat de multe meciuri de ale lui Nadal si niciodata nu i-a dat avertisment pentru coaching mai ales intr-o finala de GS! Mai ales la acest turneu unde chiar am avut un caz de arbitru care a coborat din scaun sa acorde coaching unui jucator!
    Pe scurt:
    1 - Carlos a fost magar (doar) la prima avertizare
    2 - Serena s-a tiganit ca sa isi justifice pierderea
    3 - Naomi a fost jucatoarea mai buna, a castigat pe merit dar din pacate momentul ei de glorie a fost umbrit de un circ murdar.

    ATP/WTA ar trebui sa ia masuri sa opreasca coachiung-ul la fel cum au procedat cu tragerea de timp la serviciu; solutii exista, doar sa vrei sa le implementezi, si sa fim seriosi, la banii care sunt acolo, ar fi relativ simplu...
  • +16 (18 voturi)    
    Cand nu sti sa pierzi (Duminică, 9 septembrie 2018, 17:40)

    Koczka [utilizator]

    Chiar daca a fost o jucatoare mare, abia acum putem vedea ce caracter urat are aceasta jucatoare. USTA ar trebui si ea sanctionata, mai ales presedinta ei, care in discursul ei catre Osaka a afirmat ca ' lucrurile nu au fost cum ne-am fi dorit ... Uite aici cecul de 3,8 milioane USD care iti rasplateste parcursul din aceste doua saptamani .,'.spus pe fondul unor fluieraturi induse de tonul speech-ului. Ca si cum ar fi spus ' i-ati banii fa si cara-te ca ne-ai stricat afacerile noastre.'. Asa ca nu e de mirare ca Naomi in lacrimi i-a multumit Serenei ca 'i-a permis sa joace cu ea in finala.....'
    Penibil moment ca si intregul turneu din ce in ce mai tensionat si agitat, conditii infernale pt jucatori obligati sa joace in adevarate cazane semiacoperite la 35 - 40 grade Celsius.
    • 0 (2 voturi)    
      dn pacate (Luni, 10 septembrie 2018, 17:30)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      aranjamentele nu se vor opri aici iar sansele Simonei de a mai castiga un grand slam scad considerabil, mai ales ca din urma vin jucatoare tinere si puternice. Wimbledonul de anul asta I-a fost furat de catre cei de la Nike care au fortat-o sa se dea la o parte din fata Serenei. La US Open a fost aceasi poveste. Contractul cu Nike se pare ca este mult mult mai pagubos decat cu Adidasul.
      Nike si WTA se vor opri din manareli doar cand Serena va castiga al 24 lea GS. Este vorba de marketing si de bani. Nike a suferit o pierdere uriasa de imagine prin plecarea lui Federer si acum vor sa o compenseze cu Serena dar trebuie mai intai sa o faca GOAT. Dar dupa spectacolul grotesc facut de catre Serena cred ca Nike mai mult va pierde decat va castiga. Nici o reclama nu ii mai poate spala imaginea Serenei in special pentru ca milioane de oameni vazand o castigatoare in lacrimi cerandu-si scuze invinsei ca a invins-o
    • 0 (0 voturi)    
      japonezii au o cultura diferita (Marţi, 11 septembrie 2018, 12:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Si de aceea sunt un pic mai greu de inteles.

      ei sunt mereu recunoscatori si plecati - dar asta ii face mai greu de invins. Chestia asta cu imi pare rau ca te-am invins este cauzata de presiunea maxima la care a fost supusa.

      Osaka ar trebui sa primeasca despagubiri pentru tratamentul infernal la care a fost supusa in aceasta ultima partida - asa ar face orice american dar nu cred ca ea va dori sa procedeze asa - cultura ei nu admite asa ceva...

      dar sincer cred ca merita dat in judecata organizatorul pentru ca nu au reusit sa impuna spectatorii=lor respectul pentru jucatorii de pe teren si rezultatul obtinut de ei.

      Este ingrozit de trist.

      In ceea ce priveste Nike si speculatiile despre...
      Consider ca sunt simple speculatii si atat. No comment.

      A fost o confruntare intre trecut si viitor - inrte cultura american si una asiatica - intre doua jucatoare de tenis pana la urma din care una, doar una a castigat.

      Sunt multe lectii de invatat de aici - poti scrie o carte - si cred ca asta este partea cea mai utila pentru cei care se uita la un meci.
  • +5 (5 voturi)    
    rasputia (Luni, 10 septembrie 2018, 11:54)

    George08 [utilizator]

    ce mi-a parut cel mai rau este ca i-a stricat bucuria victoriei lui Osaka ..ma uitam la serena si mi s-a parut frapanta asemanarea cu Rasputia ..:-) , din comedia Norbit a lui Eddie Murphy ; acelasi caracter :-)
    Cu complicitatea celor de la WTA , lui serena i sau permis prea multe ..mult prea multe numai pentru ca e (sau a fost ) serena
    Felicitari lui Naomi !