​Jucătoarea japoneză, Naomi Osaka, a trecut în sferturile US Open de ucrainianca Lesia Tsurenko, scor 6-1, 6-1, și a devenit prima jucătoare din Japonia care a reușit performanța de a ajunge în semifinalele unui turneu de Grand Slam după mai mult de 20 de ani, după ce Kimiko Date s-a calificat în semifinale la Wimbledon în 1996.

Naomi OsakaFoto: usopen.org

Nipona a pierdut doar șapte puncte pe propriul serviciu pe parcursul partidei de 58 de minute, reușind să apere toate cele șase mingi de break ale adversarei.

Tsurenko, prima jucătoare din Ucraina de la Kateryna Bondarenko în 2009, care a reușit să se califice în sferturile Grand Slam-ului american, nu a putut să mai producă încă o surpriza, după ce a eliminat-o pe Caroline Wozniacki, locul 2 mondial, în turul secund al turneului.

"Urăsc meciurile ca acesta, nu voiam să arăt un asemenea joc în fața unui public așa de mare", a declarat Tsurenko.

Osaka o va întâlni în semifinale pe Madison Keys, finalista de anul trecut, care a eliminat-o pe japoneză în turul trei la Flushing Meadows în 2016.Keys a trecut în sferturi de Carla Suarez Navarro, scor 6-4, 6-3.