Martina Navratilova, despre jocul Simonei Halep: "Chiar nu mai înțeleg nimic, atâtea eliminări în primul tur, deja e prea mult"

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 10:39 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: wtatennis.com/ getty
Lider la zi al ierarhiei WTA, Simona Halep nu a zăbovit prea mult pe tabloul principal de la US Open, jucătoarea noastră fiind învinsă în runda inaugurală de Kaia Kanepi. Fostă mare campioană, Martina Navratilova se arată ușor derutată de desele eliminări ale Simonei: "Chiar nu mai înțeleg nimic, ori sus, ori jos. Ar trebui să fie mai consistentă, mai constantă".

Ce spune Navratilova de Halep

"Mă gândeam că Simona va da tot ce are mai bun după ce a distrus acea rachetă, că se va descătușa, dar uite că nu am avut dreptate. Kanepi este genul de jucătoare care, într-o zi bună, poate învinge pe oricine. Totuși, Simona nu a fost în meci, nu a fost acolo.

Chiar nu mai înțeleg nimic. Este ceva mai mult decât înțelegem noi. A avut atâtea eliminări în primele tururi! Este prea imprevizibilă. Deja e prea mult! Ori sus, ori jos! Ar trebui să fie mai consistentă, mai constantă! Să-și arate nivelul, să ne arate de ce ne este în stare, să ne arate de ce este pe primul loc WTA" - Martina Navratilova, la Tennis Channel.

Ce a spus Simona la revenirea în țară

"Sunt ok, puțin obosită de pe drum. Viața merge înainte și nu o să fac o dramă că am pierdut în primul tur. N-am avut inspirație în meciul respectiv iar ea a jucat foarte bine. A fost mai bună decât mine în ziua respectivă" - Simona Halep.

Următoarea competiție la care Halep va lua parte va fi turneul de la Wuhan, care se dispută în perioada 23-29 septembrie.

În vârstă de 61 de ani, Martina a triumfat de 18 ori la turneele de Grand Slam: de trei ori la Australian Open (1981, 1983, 1985), de doua ori la Roland Garros (1982, 1984), de nouă ori la Wimbledon (1978, 1979, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1990) și de patru ori la US Open (1983, 1984, 1986, 1987).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2167 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    E și ăsta un stil (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 11:15)

    finutza [utilizator]

    Fiecare jucătoare are felul ei de a se manifesta în teren. Chiar și Țiriac, acum vreo lună, două, a zis că Simona poate pierde în primul tur sau poate câștiga acel turneu. Ea e inconstantă de la un turneu la altul, Sharapova sau Ostapenko nu-s constante pe parcursul unui meci.
    O fi și felul de a fi al românului. Ronaldo sau Messi sunt constanți, buni, în mai toate meciurile, rar câte unul în care sunt anonimi. La noi, Hagi sau Dobrin făceau câte un meci memorabil, după care urmau suite de meciuri mediocre.
    • -5 (11 voturi)    
      Nu e numai felul romanului. (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 13:17)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Taica-su lui Halep, Stere, are radacini tataresti.
      Nici tatarii nu sunt constanti. La-ti vazut si pe Basescu. Sunt o etnie nestatornica.
  • -2 (14 voturi)    
    Nu e nicio surpriză (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 11:17)

    nick24 [utilizator]

    După câștigarea unui turneu de GȘ, majoritatea nu se mai regăsesc, 6 luni-1 an.
    Vezi: Ostapenko, Wozniaki, Kerber, Pliskova,..Halep.
    Puție sunt excepțiile: Serena.
    • -1 (5 voturi)    
      ...te inseli... (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 13:16)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      ..pliskova nu a castigat nici un grand slam...
  • -7 (21 voturi)    
    What?!? (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 11:29)

    A R [utilizator]

    Cate atatea eliminari in primele tururi? A baut ceva Navratilova? Sa recapitulam 2018 in ordine: titlu la Shenzen, finala la Australian Open, semifinala la Doha (s-a retras), semifinala la Indian Wells, eliminata in turul 3 la Miami, sferturi la Stuttgart si apoi Madrid, finala la Roma, titlu la Roland Garros, eliminata in turul trei la Wimbledon, titlu la Montreal, finala la Cincinnati si acum eliminare in primul tur la US Open.
    • +1 (1 vot)    
      bai bibi (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 18:02)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui A R

      navratilova e un nume si la 15ani+ de cand a iesit din tenis, si exista un motiv pt asta
  • +5 (11 voturi)    
    Asa este,marii "patrioti" nu.... (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 13:22)

    gigiN [utilizator]

    ….o iarta nici pe Navratilova ! Cine o fi si asta ???
  • +10 (12 voturi)    
    Cand esti numarul unu (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 14:48)

    rectificare [utilizator]

    pur si simplu nu ai voie sa te prezinti asa pe teren. Daca te respecti pe tine si iti respecti spectatorii. Daca simti ca nu esti in forma, nu participi !
  • +8 (12 voturi)    
    Si cand (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 14:55)

    rectificare [utilizator]

    un sponsor baga in tine peste 1 milion de euro, cred ca are dreptul sa primeasca in schimb ceva mai mult decat o eliminare din primul tur. Asta ar trebui sa inteleaga si miss Halep. Daca nu, sa dea banii inapoi si sa spuna ca nu e in stare.
    • +5 (5 voturi)    
      Sponsorii mai vor si altceva (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 17:43)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Vor imagine, sa te afisezi in public, pe scenele mari, NY, London, Paris, nu sa te ascunzi la Constanta.
      • -3 (3 voturi)    
        si mai vir si altceva (Duminică, 2 septembrie 2018, 23:42)

        cp62 [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        sa te afisezi asa cum o face Bouchard sau Wozniaki , cat mai goale posibil
  • +12 (12 voturi)    
    O mică comparație (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 15:58)

    Observatory [utilizator]

    Vineri seara doi mari campioni.
    Nadal a jucat ultimele doua seturi cu dureri la genunchi, a continua și au câștigat .
    A urmat Serena, a jucat doua seturi cu glezna super bandajată și in mod sigur in dureri, a continuat, a luptat și a câștigat .

    Marii campioni nu se plâng la fiecare pas , ca nu se simt bine...Dacă pretinzi ca este un mare campion !
    • +2 (2 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 18:00)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      e vorba de atitudine
      diferenta spre exemplu la barbati nu e mare intre primii 40 dar aia care sunt in top 10 sunt greu de batut si la 2-0 la seturi. Aia mor cu tine de gat.
      La fete acum nu prea mai e cineva care joaca asa. Era serena si cu sharapova dar astea au cam iesit si au cam imbatranit.
    • +1 (3 voturi)    
      Absolut. (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 18:22)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Rafa si Khachanov au facut un spectacol memorabil. Asa lupta, mai rar. Incredibil ce bine a jucat rusul. Am un feeling ca asta va fi meciul turneului. Cat despre Halep, da, nu e in aceeasi liga cu unii ca Rafa, Djokovic, Serena, Federer. Dar poate va progresa, totusi. Sa nu ne pierdem speranta.
      • -1 (1 vot)    
        bine (Duminică, 2 septembrie 2018, 23:51)

        cp62 [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

        si cum ar putea sa fie Simona in aceeasi liga cu Serena, care este de doua ori mai mare ca ea si care s-a tratat ani de zile cu testosterone?
        • +1 (1 vot)    
          Da, bine, bădiță, (Luni, 3 septembrie 2018, 9:31)

          fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui cp62

          tu leaga-te in continuare de fizicul oamenilor, vad ca asta este argumentul tau forte, dar discutia aici este despre super performanta. In liga aia nu este inca Halep, oricat de grasa ar fi Serena, scuza-ma ca ti-o zic asa direct.
    • -2 (2 voturi)    
      comentarii din fotoliu (Duminică, 2 septembrie 2018, 23:49)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      daca ai fi jucat macar cateva luni tenis ti-ai fi dat seama ca nu poti juca tenis daca ai dureri la genunchi sau la glezne asa cum pretend acesti campioni. Trebuie sa fii foate naiv sa crezi ce spun toti acesti mincinosi. In 2011 la AO David Ferer l-a batut pe Nadal in 5 seturi. Nadal s-a dat accidentat in acel meci dar l-a jucat pana la sfarsit. Dupa meci a pretins ca a avut fisura musculara la sold si de aia a pierdut meciul. Cu fisura musculara nu mai poti face un pas. Simona nu a pretins niciodata ca este o mare campioana. Ba din contra, ea chiar a spus ca nu este cea mai buna jucatoare din lume. Acuma ca este nr 1 Mondial, asta e situatia. Este acolo pentru ca a jucat mai multe meciuri decat celelalte si a acumulat in felul asta mai multe puncta. Si mai ese acolo pentru ca jucatoarele mai bune decat Simona joaca bine doua sapamani iar apoi sunt varza cateva luni.
  • +3 (7 voturi)    
    pariurile... (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 18:05)

    microbistu' [utilizator]

    se fac bani frumosi din pariuri, mai ales cand pierde nr.1 in primul tur. se pot castiga mai multi bani decat se dau la un open, castigatoarei. si stere stie asta...
  • +3 (3 voturi)    
    un tenis urât (Duminică, 2 septembrie 2018, 13:22)

    georghe [utilizator]

    Trebuie să recunoaștem că Simona Halep joacă un tenis urăt, nespectaculos, la rezultat, și dacă nu îi iese , se supără și pleacă, nu se luptă.
  • +1 (1 vot)    
    Domnule ce aranjamente (Luni, 3 septembrie 2018, 1:57)

    Observatory [utilizator]

    Totul este aranjat sa nu câștige Simona, toți care câștiga sunt in droguri, tot respectul pentru “specialiști “
    sharapova a câștigat pana acum, dar se va face o plângere oficial, “ a văzut-i cineva , ca a luat o aspirina înainte de meci “