​Jucătoarea rusă de tenis Svetlana Kuznetsova a câştigat turneul WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, în finala căruia a învins-o în trei seturi, 4-6, 7-6 (9/7), 6-2, pe croata Donna Vekic, la capătul unui joc care a durat aproape două ore şi jumătate, scrie Agerpres.

Kuznetsova (33 ani), numărul 128 mondial, a salvat patru mingi de meci în setul al doilea, pentru a-şi putea trece în palmares al 18-lea titlu din carieră. Ea nu mai câştigase niciun turneu în circuitul profesionist din 2016.

În optimile de finală ale competiţiei de la Washington, rusoaica o eliminase pe românca Ana Bogdan (6-2, 6-1).

Vekic (22 ani), aflată pe locul 44 în ierarhia WTA, a părăsit terenul în lacrimi după înfrângere. Croata, care a cucerit până acum două trofee WTA, a ratat două mingi de meci, la scorul de 5-4 în favoarea sa, în setul al doilea, apoi a risipit alte două ocazii de a câştiga partida, în tie-break.

Demoralizată, Vekic nu a mai contat în setul decisiv, care a fost doar o formalitate pentru Kuznetsova. Câştigătoarea a fost recompensată un cec de 43.000 de dolari şi 280 de puncte WTA pentru acest succes, în timp ce învinsa din finală a plecat acasă cu 21.400 dolari şi 180 de puncte.