Jucătoarea americană de tenis Sloane Stephens, deţinătoarea titlului la US Open, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, fiind învinsă în trei seturi, 2-6, 6-4, 6-2, de germanca Andrea Petkovic, într-o partidă disputată miercuri, scrie Agerpres.

Andrea PetkovicFoto: wtatennis.com

Stephens, numărul 3 mondial, care a cucerit primul titlu din cariera sa chiar la această competiţie, în 2015, câştigase ultimele trei întâlni cu Pektovic, ocupanta locului 91 WTA. Germanca a reuşit să revină, însă, după ce a cedat primul set în duelul cu americanca, impunându-se după o oră şi 47 minute de joc.

În sferturile de finală, Andrea Petkovic, finalistă la Washington în 2013, o va avea ca adversară pe câştigătoarea meciului dintre Belinda Bencic (Elveţia), cap de serie numărul 6, şi Nao Hibino (Japonia).