Jocul Serenei Williams a fost la un nivel prea ridicat pentru Evgeniya Rodina, jucătoare care a stat mult pe teren (a obținut victorii pe tabloul principal numai în set decisiv). Serena a pierdut doar patru game-uri (6-2, 6-2), partida întinzându-se doar pe durata a 62 de minute.

Serena Williams, la WimbledonFoto: wimbledon.com

Serena a început ca din tun meciul de pe arena centrală: s-a dus rapid la 3-0, a mai făcut apoi un break și a arătat cine-i "șeful" (6-2). Epuizată din punct de vedere fizic (a jucat numai partide cu set decisiv pe tabloul principal și să nu uităm că a venit din calificări, fază unde a mai disputat trei meciuri), Rodina a înteles după fiecare punct pierdut că problema jucătoarei care va merge în sferturi este deja rezolvată. Diferența mare dintre cele două jucătoare este redată perfect de statistica loviturilor câștigătoare: 30-5 pentru americancă.

Serena este în sferturile de la Wimbledon fără să piardă vreun set, iar acum în calea fostului lider WTA se va găsi Camila Giorgi (italianca a arătat un tenis de calitate la Grand Slam-ul londonez).

Serena are șapte titluri la All England Club: 2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015 și 2016.