Dublu campion la Wimbledon (în 2008 și 2010), Rafael Nadal nu a avut un meci ușor cu Mikhail Kukushkin (Kazahstan, locul 77 ATP), ibericul salvând nu mai puțin de 11 mingi de break din cele 13 ale adversarului. Victoria i-a revenit liderului mondial după două ore și 26 de minute, scor 6-3, 6-4, 6-3, obținând calificarea în turul trei de la All England Club. Croatul Marin Cilic, favorit numărul trei și finalist anul trecut pe iarba londoneză, sau elvețianul Stan Wawrinka au părăsit competiția în turul al doilea.

Rafael NadalFoto: wimbledon.com

În runda următoare, Rafael Nadal îl va înfrunta pe australianul Alex De Minaur (19 ani, locul 80 ATP), învingător cu 6-2, 6-7(8), 7-5, 6-3 în fața francezului Pierre-Hugues Herbert (72 ATP).

Guido Pella vs Marin Cilic

Argentinianul Guido Pella (locul 82 ATP) a furnizat cea mai mare surpriză de până acum a tabloului de simplu masculin de la Wimbledon, reușind să îl elimine din competiție pe croatul Marin Cilic, favoritul numărul trei și finalist la ediția de anul trecut (a fost învins de Roger Federer, scor 3-6, 1-6, 4-6).

În vârstă de 28 de ani, Pella s-a impus după tei ore și 13 minute de joc, scor 3-6, 1-6, 6-4, 7-6(3), 7-5, obținând doar a doua victorie din carieră la Wimbledon. Partida dintre cei doi jucători a început miercuri seară, dar a fost întreruptă din cauza întunericului. Jocul s-a reluat de la scorul de 6-3, 6-1, 3-4 pentru croat.

În turul trei, Pella va juca împotriva americanului Mackenzie McDonald (locul 103 ATP), care l-a învins pe Nicolas Jarry (Chile, locul 66 ATP), scor 7-6(5), 5-7, 3-6, 6-2, 11-9.

Thomas Fabbiano vs Stan Wawrinka

În altă partidă a zilei, italianul Thomas Fabbiano (133 ATP), venit din calificări, a bifat cea mai importantă victorie a carierei la Wimbledon: 7-6(7), 6-3, 7-6(6) cu Stan Wawrinka (224 ATP), care a ajuns de două ori în sferturi pe iarba londoneză (în 2014 și 2015).

În primul tur de la Wimbledon, Stan Wawrinka reușise să îl elimine pe bulgarul Grigor Dimitrov, cap de serie numărul șase, scor 1-6, 7-6(3), 7-6(5), 6-4.

Fabbiano a avut nevoie de două ore și 40 de minute pentru a-l învinge pe Wawrinka, elvețianul aflându-se încă în recuperare după cele două intervenții chirurgicale suferite la genunchiul stâng în anul 2017.

Fost număr 3 mondial, Wawrinka a fost învins anul trecut în runda inaugurală a Wimbledon-ului, scor 4-6, 6-3, 4-6, 1-6, de Daniil Medvedev.

Thomas Fabbiano se va duela în turul trei cu grecul Stefanos Tsitsipas, cap de serie numărul 31, care a trecut de americanul Jared Donaldson, scor 6-3, 6-2, 3-6, 4-6, 6-3.

Turul II, rezultate înregistrate joi:

Philipp Kohlschreiber (GER/N.25) - Gilles Muller (LUX) 7-6 (8/6), 7-6 (7/4), 7-6 (7/3)

Kevin Anderson (RSA/N.8) - Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-7 (5/7), 6-3, 6-4

Guido Pella (ARG) - Marin Cilic (CRO/N.3) 3-6, 1-6, 6-4, 7-6 (7/3), 7-5

John Isner (USA/N.9) - Ruben Bemelmans (BEL) 6-1, 6-4, 6-7 (6/8), 6-7 (3/7), 7-5

Stefanos Tsitsipas (GRE/N.31) - Jared Donaldson (USA) 6-3, 6-2, 3-6, 4-6, 6-3

Thomas Fabbiano (ITA) - Stan Wawrinka (SUI) 7-6 (9/7), 6-3, 7-6 (8/6)

Frances Tiafoe (USA) - Julien Benneteau (FRA) 4-6, 6-3, 6-4, 6-2

Novak Djokovic (SRB/N.12) - Horacio Zeballos (ARG) 6-1, 6-2, 6-3

Nick Kyrgios (AUS/N.15) - Robin Haase (NED) 6-3, 6-4, 7-5

Gilles Simon (FRA) - Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 7-6 (7/4), 6-2

Alex De Minaur (AUS) - Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-2, 6-7 (8/10), 7-5, 6-3

Rafael Nadal (ESP/N.2) - Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-3, 6-4.