Mihaela Buzărnescu și-a aflat următoarea adversară de la Wimbledon, jucătoarea noastră urmând să o înfrunte pe Karolina Pliskova pentru un loc în optimile Grand Slam-ului londonez. Cap de serie numărul 7, Pliskova a trecut în două seturi de Viktoria Azarenka (Belarus, 87 WTA), scor 6-3, 6-3.

Pliskova, care anul trecut a părăsit competiția londoneză în turul al doilea, s-a impus după o oră și 14 minute. Victoria cu Azarenka i-a adus cehoaicei prima calificare din carieră în turul trei la Wimbledon.

Până la ediția din acest an, Pliskova a fost eliminată de cinci ori consecutiv în turul al doilea al competiției de la All England Club. În 2017, Karolina Pliskova a fost învinsă de Magdalena Rybarikova, cea care avea să ajungă până în semifinale, scor 3-6, 7-5, 6-2.

Buzărnescu și Pliskova s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, în anul 2012. Jucătoarea din Cehia s-a impus în sferturile turneului de la Nottingham, scor 4-6, 6-3, 7-5.

În turul doi de la Wimbledon, Mihaela Buzărnescu a învins-o pe Katie Swan (Marea Britanie, 204 WTA), scor 6-0, 6-3, după o oră și 15 minute de joc.