Mihaela Buzărnescu este în turul doi al turneului Premier de la Birmingham (Nature Valley Classic), jucătoarea noastră trecând în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-0, de Timea Babos.

După un prim set câștigat cu 6-3, Mihaela (30 WTA) nu a mai putut menține același ritm ridicat, au apărut și unele erori neforțate, iar Timea (36 WTA) a profitat și a trimis partida în setul decisiv (6-4).

Trezită un pic din letargie de pierderea setului al doilea, Buzărnescu nu i-a mai dat vreo speranță adversarei, decisivul revenindu-i cu 6-0. Partida a durat o oră și 37 de minute.

În turul doi, Mihaela va da peste învingătoarea partidei dintre Coco Vandeweghe (cap de serie numărul opt) și Petra Martic. Buzărnescu va primi $13.311 și 55 de puncte WTA în clasamentul de simplu.

Competiția de la Birmingham se dispută pe iarbă, ultima câștigătoare este Petra Kvitova, iar premiile sunt în valoare totală de $871.028.