Pentru Sorana Cîrstea (49 WTA) participarea la turneul WTA de la Mallorca (de categorie Internațional) a însemnat disputarea unui singur meci, jucătoarea noastră fiind învinsă în trei seturi, scor 2-6, 6-3, 6-2, de suedeza Johanna Larsson (63 WTA), venită din calificări.

Larsson s-a impus după o oră și 38 de minute de joc. A fost prima victorie obținută de jucătoarea din Suedia în fața Soranei. Cîrstea câștigase toate cele trei dispute anterioare: în 2009 la Bastad (4-6, 6-2, 7-5), în 2010 la Istanbul (6-4, 6-4) și în 2013 la Roland Garros (6-1, 6-4).

În optimi, Johanna Larsson o va întâlni pe Caroline Garcia (Franța, 6 WTA), principala favorită a competiției.

Românca va primi pentru participare 1.694 euro şi un punct WTA.

Ajla Tomljanovic (Australia) - Magda Linette (Polonia) 6-3, 6-4

Johanna Larsson (Suedia) - Sorana Cîrstea (România) 2-6, 6-3, 6-2.

Sorana Cîrstea va continua competiția la dublu, unde va evolua în sferturi alături de germanca Andrea Petkovic, împotriva perechii Xenia Knoll (Elveţia)/Anna Smith (Marea Britanie).