Mihaela Buzărnescu se află printre cele mai bun opt jucătoare ale turneului de la Nottingham, performanța venind după victoria reușită în fața jucătoarei Irina Falconi (SUA - 152 WTA, sportivă venită din calificări).

Meciul cu Falconi a durat două ore și șase minute de joc, victoria conturându-se în trei seturi, scor 6-3, 5-7, 6-3.

Buzărnescu va primi pentru calificarea în sferturi 6.175 de dolari și 60 de puncte în clasamentul WTA de simplu. În următorul meci, Mihaela o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Naomi Osaka (18 WTA, cap de serie numărul 3) vs Denisa Allertova (101 WTA).

Competiția de la Nottingham face parte din categoria "International" și are premii totale în valoare de 250.000 de euro.