Dominic Thiem a arătat și împotriva lui Kevin Anderson că este în mare formă pe zgura de la Madrid (îi convine de minune suprafața puțin mai rapidă de la Caja Magica), austriacul obținând calificarea în finala competiției din capitala Spaniei după o victorie în două seturi, scor 6-4, 6-2.

Cu un joc agresiv si cu lovituri foarte puternice (la fel a jucat și împotriva lui Rafael Nadal în sferturi), Dominic l-a obligat pe Kevin să iasă puțin din zona de confort, break-ul din primul game al partidei fiind decisiv pentru câștigarea primului set (6-4).

În cel de-al doilea, uriașul sud-african și-a cedat de două ori serviciul, manșa fiind una dominată autoritar de Thiem (6-2). Semifinala a durat o oră și 26 de minute. În trei "vizite" la Madrid, Dominic are 10 victorii și două înfrângeri. La ediția din 2017, Thiem a fost depășit în finală de Rafael Nadal (7-6(8), 6-4).

În ultimul act din 2018, austriacul îl va întâlni pe invingătorul disputei dintre Alexander Zverev și Denis Shapovalov.