Rafael Nadal (1 ATP) a câştigat cel de-al 21-lea meci consecutiv pe zgură fără să piardă niciun set, scor 6-3, 6-4 cu argentinianul Diego Schwartzman (16 ATP), în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid. Ibericul a doborât astfel recordul americanului John McEnroe de seturi consecutive câştigate pe aceeaşi suprafaţă de joc.

Nadal a ajuns la 50 de seturi consecutive câştigate pe zgură între 2017 şi 2018, depăşind astfel performanţa realizată de John McEnroe în 1984, când fostul campion american a reuşit să câştige 49 de seturi consecutive pe hard.

Nadal s-a impus după o oră şi 44 minute de joc, obținând astfel a cincea victorie din tot atâtea întâlniri cu Diego Schwartzman.

În sferturi, liderul mondial îl va înfrunta pe austriacul austriacul Dominic Thiem (favorit 5), într-o reeditare a finalei de anul trecut a turneului de la Madrid, când Nadal s-a impus în două seturi (scor 7-6 (8), 6-4).

Nadal conduce cu 6-2 în meciurile directe cu Thiem, ultima întâlnire având loc în urmă cu trei săptămâni, în sferturile turneului de la Monte Carlo. A fost 6-0, 6-2 pentru jucătorul iberic.

Rafael Nadal a câştigat de cinci ori turneul de la Madrid: în 2005, 2010, 2013, 2014 şi 2017.