Karolina Pliskova (6 WTA) a pus capăt seriei de 15 victorii consecutive reușite de Simona Halep la turneul Premier Mandatory de la Madrid, oprind-o astfel pe jucătoarea noastră din drumul său către al treilea trofeu la "Caja Magica". Pliskova a obținut calificarea în semifinalele competiției după numai o oră și nouă minute de joc, scor 6-4, 6-3. Campioana ultimelor două ediții ale turneului din capitala Spaniei a început bine meciul, a avut 2-0, însă serviciul incredibil și loviturile puternice ale cehoaicei au făcut diferența în cele din urmă. Pliskova a fost necruţătoare cu forehandul, în timp ce liderul mondial a comis numeroase erori neforțate. Nici intervenţiile lui Darren Cahill nu au reușit să o ajute pe Simona, care se află la prima înfrângere în circuitul WTA în fața Karolinei Pliskova.

Simona Halep, la MadridFoto: madrid-open.com
  • Pentru parcursul de la Madrid, Halep va fi recompensată cu un premiu de 149.390 de euro şi cu 215 puncte WTA.
  • Pliskova o va întâlni în semifinale pe câștigătoarea meciului dintre Daria Kasatkina și Petra Kvitova.
  • Pentru Simona, va urma turneul de categorie Premier 5 de la Roma, competiţie ce se va desfăşura între 14-20 mai, la Foro Italico. La ediția de anul trecut, Halep a ajuns până în finală, fiind învinsă de Elina Svitolina (scor 4-6, 7-5, 6-1).
  • În ciuda eliminarii de la Madrid, Halep va rămâne pe prima pozitie in clasamentul WTA, însă avantajul faţă de daneza Caroline Wozniacki (locul 2 WTA) va fi de doar 425 de puncte.

Ce a spus Karolina Pliskova:

"Mă simt uimitor pentru că pierdusem ultimele meciuri cu ea. Jocul mi-a mers, mi-au intrat loviturile şi chiar şi serviciul a mers bine. Nu credeam că o s-o bat.

Mă simt bine, a fost unul dintre cele mai bune meciuri ale mele din acest an. M-am pregătit pentru sezonul de zgură şi asta se vede, sunt în semifinale aici şi am şi un titlu deja câştigat. Mă simt încrezătoare şi abia aştept partida din semifinale", a declarat Pliskova, la finalul partidei.

Rezumatul meciului Halep vs Pliskova:

Statistica meciului Halep vs Pliskova:

Ași: 0-2

Duble greșeli: 3-1

Lovituri câștigătoare: 11-20

Erori neforțate: 26-16

Puncte câștigate cu primul serviciu: 64% (27/42) - 80% (24/30)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 28% (5/18) - 69% (9/13)

Puncte de break salvate: 33% (2/6) - 0% (0/1)

Puncte de break câștigate: 100% (1/1) - 67% (4/6)

Total puncte câștigate: 41% (42/103) - 59% (61/103)

Durata partidei: 1h 9min.

Desfășurarea livetext a partidei Halep vs Pliskova:

3:6 Karolina Pliskova incheie meciul cu un break alb. Campioana ultimelor doua editii de la Madrid paraseste competitia in sferturi

3:5 Simona a solicitat din nou interventia lui Darren Cahill, dar nu gaseste solutii pentru serviciul Karolinei. Un singur punct cedat de cehoaica in acest game, iar Halep va servi pentru a ramane in meci

3:4 Simona rateaza o lovitura cu reverul (30-15). Pliskova cauta lungul liniei cu forehandul, dar trimite prea lung (40-15). Ajutata de serviciu, Simona isi trece game-ul in contul sau si se apropie la 4-3.

2:4 Condusa cu 30-0 pe propriul serviciu, Pliskova a revenit si a castigat patru puncte consecutive, fiind ajutata si de banda fileului intr-un moment important al game-ului

2:3 Simonaraspunde tot cu un game alb, dupa ce a reusit sa serveasca foarte bine

1:3 Un nou game alb reusit de Pliskova, iar situatia se complica tot mai mult pentru liderul mondial

1:2 Dupa o lovitura castigatoare, Pliskova trimite cu reverul in afara terenului (15-30). Halep loveste superb din alergare cu dreapta (30-30). Vine prima minge de break a cehoaicei din acest set, iar Halep cedeaza

1:0 Simona revine de la 15-30 si isi face serviciul in debutul setului doi

4:6 Karolina Pliskova inchide primul set cu un nou game alb, al treilea consecutiv pe propriul servicu, dupa 37 de minute de joc.

Halep cere interventia lui Darren Cahill. Australianul a sfatuit-o sa nu mai caute permanent lovitura decisiva si sa aiba mai multa rabdare.

4:5 Pliskova pune presiune pe serviciul doi al liderului mondial, iar Halep greseste (40-40). A doua dubla greseala comisa de Halep: minge de set pentru Pliskova. Functioneaza reverul Simonei de data aceasta, egalitate. O noua minge trimisa in afara terneului de jucatoarea noastra, a doua minge de break. Halep o salveaza si pe aceasta gratie serviciului, o noua egalitate. Retur in fileu al Karolinei, iar game-ul trece in contul Simonei

3:5 O noua eroare cu forehandul a Simonei (a zecea greseala nefortata de pana acum), 0-30. Pe propriul serviciu, Pliskova nu ii da nicio sansa liderului mondial (40-0). Inca un serviciu perfect al Karolinei, Simona nu poate returna. Se face 5-3 pentru jucatoarea din Cehia

3:4 Halep cauta sa schimbe directia in lungul liniei, dar mingea se opreste in fileu (15-40). Minge de break pentru Karolina. Returul cehoaicei este imparabil

3:3 Simona cauta sa o tina pe Pliskova departe de linia de fund a tereului, insa scapa mingea in afara terenului (0-15). Serviciu perfect al cehoaicei, care o lasa fara replica pe jucatoarea noastra (0-40). Simona vine la fileu, insa e pedepsita de Pliskova. Game alb reusit de favorita numarul sase de la Madrid

3:2 Primul punct al Simonei din acest game, dupa un forehand pe contre-pied (15-30). Lung de linie superb, egalitate (30-30). Pliskova sta bine in schimburile lungi, insa Simona variaza foarte bine loviturile si punctul ii revine (40-30). Returul Karolinei se duce in afara terenului, iar Halep trece din nou in avantaj. Game de moral pentru jucatoarea noastra, care a revenit de la 0-30

2:2 Serviciu foarte bun al Karolinei, Halep trimite in afara terenului. Greseste cu forehandul Simona, insa pune presiune si Pliskova nu poate trece mingea peste fileu (15-30). Voleu superb al cehoaicei din apropierea fileului (40-15). Game-ul se incheie cu o noua eroare nefortata a liderului mondial, iar Pliskova egaleaza situatia pe tabela

2:1 Halep comite a doua eroare nefortata din acest game, trimitand mingea in fileu (15-30). Vine si prima dubla greseala a Simonei, doua mingi de re-break. Pliskova sta bine pe picioare, pune presiune cu forehandul, iar Halep ia inca o data la tina fileul

2:0 Simona pune prea multa forta intr-o lovitura, iar minge iese in afara terenului (0-15). Simona sta foarte bine in defensiva, ajunge la minge pe linie a Karolinei, iar apoi trimite perfect in cross. Pliskova returneaza in fileu (30-15). Halep face rost de prima minge de break. Simona isi plimba foarte bine adversara, iar defensiva acesteia cedeaza

​1:0 Partida a inceput cu Halep la serviciu. Simona schimba foarte bine cu drepta in lungul linie si returul Karolinei se opreste in fileu. Cehoaica este ajutata de banda fileului, Halep nu mai poate face nimic (30-15). Plikova trimite prea lung cu forehandul, iar primul game ar meciului ii revine liderului mondial

Aurelie Tourte este arbitrul din scaun al partidei de pe arena "Manolo Santana"

Halep si Pliskova au iesit la incalzire

Simona Halep a anunțat că înainte de Wimbledon (2-15 iulie) va juca, la fel ca și anul trecut, la turneul de la Eastbourne (22-30 iunie, se dispută pe iarbă). La competiția de categorie Premier se va afla și daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA. La ediția de anul trecut, Halep a fost învinsă în sferturi de Wozniacki, scor 5-7, 6-4, 6-1.

Caroline Garcia (favorită 7) este prima semifinalistă de la Madrid, franțuzoaica trecând de Carla Suarez-Navarro (Spania, 25 WTA), scor 6-2, 6-3, după o oră și 19 minute de joc.

Simona Halep (1 WTA) și Karolina Pliskova (6 WTA) se vor duela astăzi în cadrul turneului Premier Mandatory de la Madrid, miza fiind calificarea în semifinalele competiției. Singurul meci disputat pe zgură de cele două jucătoare a avut loc în 2017, în semifinalele de la Roland Garros (a fost 6-4, 3-6, 6-3 pentru Halep). Confruntarea de pe arena "Manolo Santana" va începe după ora 15:00, putând fi urmărită în direct la Digi Sport 2 și Live Text pe HotNews.ro.

Învingătoarea dintre Halep si Pliskova o va întâlni în semifinale pe câștigătoarea meciului dintre Daria Kasatkina și Petra Kvitova.

De-a lungul timpului, Halep și Pliskova s-au întâlnit de șapte ori, scorul fiind 6-1 pentru Simona. Singura victorie a jucătoarei din Cehia a venit la FedCup (în 2016 - la Cluj-Napoca).

2018, Australian Open (sferturi): 6-3, 6-2 pentru Halep

2017, Roland Garros (semifinale): 6-4, 3-6, 6-3 pentru Halep

2016, Montreal (optimi): 6-3, 6-3 pentru Halep

2016, FedCup, Cluj-Napoca: 6-7(4), 6-4, 6-2 pentru Pliskova

2016, Sydney (sferturi): 6-4, 7-5 pentru Halep

2015, Indian Wells (optimi): 6-4, 6-4 pentru Halep

2015, Dubai (finală): 6-4, 7-6(4) pentru Halep.

Turul I: 6-4, 6-2 cu Elena Vesnina (Rusia, 43 WTA), după o oră și 28 de minute

Turul II: 6-2, 1-6, 7-5 cu Viktoria Azarenka (Belarus, 98 WTA), după două ore și 8 minute

Optimi: 6-2, 6-3 cu Sloane Stephens (SUA, 9 WTA), după o oră și 5 minute