Sorana Cîrstea (locul 36 WTA) a părăsit competiția Premier Mandatory de la Madrid încă din turul al doilea, jucătoarea noastră fiind învinsă clar de Daria Kasatkina (15 WTA), cap de serie numărul 14, scor 6-3, 6-1. Rusoaica a dictat ritmul partidei încă din primele game-uri, câștigând primele nouă puncte consecutive. Jocul româncei a fost presărat cu multe erori, iar adversara a profitat din plin. Meciul a fost întrerupt în debutul setului secund din cauza ploii, însă pauza nu a adus nimic bun pentru Sorana, care mai câștigat un singur game până la final.

Pentru prezenţa în manşa a doua de la Madrid, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu un premiu de 36.775 de euro şi cu 65 de puncte WTA.

În runda următoare, Kasatkina o va întâlni pe învingătoarea meciului dintre Garbine Muguruza (3 WTA) și Donna Vekic (50 WTA).

Rezumatul meciului Cîrstea vs Kasatkina:

Desfășurarea livetext a partidei Cîrstea vs Kasatkina:

1:6 Cirstea a salvat o minge de meci, insa rusoaica a profitat de cea de-a doua si a pus capat partidei dupa o ora si doua minute de joc, cu un backhand in lung de linie

1:5 Aflata departe de teren, Kasatkina incearca o scurta, dar mingea nu trece de fileu(15-15). Sorana pune prea multa forta intr-o lovitura si trimite afara (15-30). Jucatoarea noastra isi impinge adversara mult in spatele liniei de fund a terenului, iar aceasta nu mai poate returna (40-30). Greseste insa Sorana si rateaza sansa de a se apropia de rusoaica. Kasatkina beneficiaza de o minge de break, dupa un rever ratat al Soranei, insa un forehand in cross al Soranei le aduce din nou la egalitate pe cele doua jucatoare. Voleu din apropierea fileului si o noua sansa de game pentru Sorana. Erorile continua insa in jocul romancei: minge de break pentru Kasatkina. Soarna scapa din nou mingea in afara terenului si game-ul trece in contul rusoaicei

1:4 Dupa ce a fost condusa cu 40-0, Sorana a reusit doua puncte consecutive, insa apoi a returnat in fileu

1:3 Ajutata de rever, Cirstea salveaza o minge de break. Vine si cea de-a doua, dar romanca este foarte inspirata cu o scurta, egalitate. Kasatkina trimite imparabil cu forenahdul, nicio sansa pentru Sorana, iar rusoaica are o noua minge de break. Jucatoarea noastra scapa mingea in afara terenului si game-ul ii revine adversarei sale

1:2 Sorana Cirstea recupereaza break-ul pierdut. Game alb reusit de jucatoarea noastra

0:2 Kasatkina revine extrem de determinata de la vestiar. Sorana continua sa greseasca, iar game-ul ii revine Dariei, care a profitat de prima minge de break

S-a oprit ploaia la Madrid. Dupa o pauza de aproximativ o ora si jumatate, cele doua jucatoare revin pe teren.

0:1 Daria Kasatkina incepe agresiv si setul al doilea, reuseste cateva lovituri spectaculoase, ultima fiind un rever imparabil in lung de linie

3:6 La prima oportunitate, Daria reuseste un nou break si pune capat primului set dupa numai 30 de minute de joc

3:5 Kasatkina pare de neoprit in aceste momente, nu ii lasa nicio sansa jucatoarei noastre, care imprastie toate mingile in afara terenului si pare ca renunta la lupta. Un nou game alb reusit de rusoaica, iar Sorana va servi pentru a ramane in acest set

3:4 Cirstea isi pierde inca o data serviciul si ii da sansa rusoaicei sa treaca din nou in avantaj

3:3 Kasatkina isi castiga serviciul fara nicio problema, profitand si de greselile Soranei, care a reusit un singur punct in acest game

3:2 Sorana salveaza a doua minge de break cu o lovitura superba in lung de linie (40-40). Un punct extrem de spectaculos este adjudecat de Kasatkina, dupa ce jucatoarea noastra a ratat incredibil un voleu din apropierea fileu, o noua egalitate. Reuseste Sorana sa salveze si a treia minge de break, iar o lovitura perfecta de dreapta ii aduce a doua minge de 3-2. Serviciul o ajuta pe Sorana, care preia conducerea pe tabela

2:2 Sorana reuseste break-ul la a doua oportunitate, dupa ce a condus cu 40-0.

1:2 Sorana da semne revenire, reuseste doua puncte superbe cu reverul (30-15). Romanca vine la fileu, dar rateaza scurta (40-30). In cele din urma, Cirstea reuseste sa inchida game-ul si apare pentru prima data pe tabela

0:2 Rusoaica isi consolideaza break-ul, loveste foarte lung, iar Sorana nu poate returna. Niciun punct reusit de romanca pana in acest moment

0:1 Meciul a inceput cu Sorana la serviciu. Romanca rateaza in doua randuri cu reverul si trimite in afara terenului (0-30). Vine si a treia eroare a Soranei, iar Kasatkina beneficiaza de prima minge de break din aceasta partida. Rusoaica profita de o noua greseala a jucatoarei noastre si isi adjudeca primul game al confruntarii

Cele doua jucatoare se afla la incalzire

Pentru un loc în optimile de finală ale turneului Premier Mandatory de la Madrid, Sorana Cîrstea (36 WTA) se va duela cu rusoaica Daria Kasatkina (15 WTA). Partida de pe Terenul 4 va începe după ora 16:40, putând fi urmărită în direct pe Digi Sport și Live Text pe HotNews.ro.

Va fi prima întâlnire directă dintre Sorana și Daria.

În prima rundă de la Madrid, Sorana Cîrstea a învins-o pe Katerina Siniakova (Cehia, 51 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-4.

De partea cealaltă, Kasatkina a reușit cu greu să treacă de Qiang Wang (China, locul 64 WTA), scor 7-5, 7-6(6). A fost prima victorie pentru rusoaică după o serie de trei înfrângeri consecutive. Sezonul de zgură nu a fost tocmai favorabil până acum, cu eliminări din primul tur la Stuttgart (6-2, 6-2 cu Magdalena Rybarikova) și Praga (7-6(6), 6-3 cu Jasmine Paolini). Singurul rezultat notabil l-a avut la Charleston, unde a ajuns până în faza sferturilor (a fost învinsă de Julia Goerges, scor 6-4, 6-3).

Sorana Cîrstea va evolua astăzi şi la dublu, în jurul orei 20.00, alături de Sara Sorribes Tormo (Spania), contra perechii Julia Gorges (Germania)/Karolina Pliskova (Cehia).