Simona Halep (1 WTA) și-a început perfect drumul către al treilea trofeu consecutiv la turneul de categorie "Premier Mandatory" de la Madrid, cedând doar un singur game: 6-1, 6-0 cu Ekaterina Makarova (Rusia, 32 WTA). Liderul mondial a avut un joc extraordinar, a fost foarte agresivă, s-a deplasat excelent și nu i-a lăsat nicio șansă adversarei. Victoria s-a conturat după numai 50 de minute de joc, Halep obținând fără emoții calificarea în turul al doilea al competiției din Spania.

• Simona Halep conduce acum cu 5-2 în meciurile directe cu Ekaterina Makarova. A fost a doua victorie din acest an obținută de liderul mondial în fața jucătoarei din Rusia, după cea din turul doi de la Doha: scor 6-3, 6-0.
  • În faza următoare, Halep o va întâlni pe Elise Mertens (Belgia, locul 19 WTA), care a trecut de Alison Van Uytvanck (Belgia, locul 48 WTA), scor 6-4, 6-4.
  • Pentru calificarea în runda a doua de la Madrid, Halep va fi răsplătită cu un cec în valoare de 36.775 de euro şi cu 65 de puncte WTA.
  • Simona Halep este a treia jucătoare din România în turul al doilea la Madrid, după Irina-Camelia Begu (6-3, 6-3 cu Jelena Ostapenko) și Sorana Cîrstea (6-4, 2-6, 6-4 cu Katerina Siniakova).

După victoria cu Ekaterina Makarova, Simona Halep a primit trofeul aniversar Marca 80 (în decembrie se împlinesc 80 de ani de la înființarea cotidianului spaniol), ea fiind desemnată cea mai bună jucătoare din istoria de zece ani a turneului de la Madrid. Trofeul i-a fost înmânat liderului mondial de către Juan Ignacio Gallard, directorul cotidianului Marca.

La ceremonia de premiere au mai participat directorul turneului, Manolo Santana, şi un supervizor din partea WTA, Giulia Orlandi.

Într-o zi în care Spania se află în așteptarea marelui derby dintre Barcelona și Real Madrid, jurnaliștii de la Marca au găsit loc pe prima pagină și pentru jucătoarea noastră: "Halep joacă acasă", a notat Marca în ediția de azi.

Erori neforțate: 8-30

Puncte câștigate cu primul serviciu: 71% (15/21) - 38% (9/24)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 65% (11/17) - 22% (4/18)

Puncte de break salvate: 50% (1/2) - 45% (5/11)

Puncte de break câștigate: 55% (6/11) - 50% (1/2)

Total puncte câștigate: 69% (55/80) - 31% (25/80)

Durata partidei: 50 min.

Desfășurarea livetext a meciului:

6:0 Makarova gaseste passing-ul pe forehandul Simonei (30-15), insa jucatoarea noastra face rost de prima minge de meci. Serviciu la exterior al romancei, iar Makarova returneaza in fileu. Victorie dupa numai 50 de minute pentru liderul mondial

5:0 Simona forteaza cu forehandul si mingea iese in afara terneului. Makarova are a doua sansa de a puncta pe tabela in acest set. Halep se opune cu o lovitura superb in lung de linie, egalitate. Makarova trimite din nou prea lung, a treia egalitate. Makarova rateaza o alta lovitura, rusoaica pare pierduta complet. Halep fructifica mingea de break si va servi pentru castigarea meciului

4:0 Makarova castiga un duel la fileu (0-15), dar urmeaza un serviciu perfect al Simonei. Inca o minge prea lunga a rusoacei (30-15). Halep comiteeroare nefortata, dar reuseste sa inchida game-ul fara nicio emotie

3:0 La 0-40, Makarova vine foarte bine in apropierea fileului si salveaza prima minge de break. Halep returneaza apoi pe linie si se distanteaza la 3-0. Deplasarea Simonei este la cele mai inalte cote, iar rusoaica nu poate raspunde loviturilor precise trimise de romanca

2:0 Jucatoarea noastra continua sa joace excelent. Simona domina autoritar, ii cedeaza un singur punct rivalei sale si isi consolideaza break-ul

1:0 Setul al doilea a inceput cu Makarova la serviciu.Simona revine de la 0-30 si isi procura prima minge de break din acest set, insa nu reuseste sa o fructifice. Makarova o salveaza si pe cea de-a doua, cu o lovitura din apropierea fileului. Rusoaica este incomodata de returul Simonei si trimite in fileu, a treia minge de break.Halep profita si castiga al cincilea game consecutiv

Sorana Cirstea (35 WTA) a obtinut calificarea in turul al doilea al competitiei de la Madrid, dupa o victorie in trei seturi cu jucatoarea Katerina Siniakova (Cehia, 51 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-4.

6:1 O scurta bine plasata a rusoacei. Simona nu mai poate ajunge si Makarova beneficiaza de o noua minge de break. Liderul mondial o salveaza gratie serviciului, egalitate. Al doilea as al Simonei, care are sansa de a inchide primul set. Makarova rateaza returul cu forehandul, iar Halep isi trece in cont primul set, dupa numai 23 de minute de joc

5:1 Halep trimite superb in coltul terenului, iar Makarova nu reuseste passing-ul (15-0). Rever excelent in diagonala al Simonei, fara nicio sansa pentru adversara sa (30-15). O noua eroare a Ekaterinei, doua mingi de break pentru Halep. Romanca loveste superb in lung de linie si isi trece in cont un nou break

4:1 Halep serveste perfect si nu-i lasa nicio sansa rusoacei. Gamel alb reusit de liderul mondial, care a reusit si primul as al partidei. Makarova cere interventia antrenoarei sale

3:1 Makarova trimite in trei randuri in afara terenului, iar Halep are sansa unui nou break. Rusoaica reuseste sa salveze doua mingi de break, dar liderul mondial profita de cea de-a treia si se distanteaza pe tabela.

2:1 Romanca schimba directia foarte bine, iar Makarova nu mai poate returna (15-15). Pe un serviciu doi moale al Simonei, Makarova ataca bine cu forehandul (15-30). Rusoaica rupe ritmul cu o scurta, iar Halep nu mai poate pune mingea in teren (15-40). Makarovaprofita de prima minge de break si apare pentru prima data pe tabela

2:0 Simona o deplaseaza bine pe Makarova, care nu reuseste sa treaca mingea peste fileu (30-0). Rusoaica scapa mingea in afara terenului si Halep are trei mingi de break. Liderul mondial o fructifica pe prima si se impune la zero pe serviciul adversarei

1:0 Meciul a inceput cu Halep la serviciu. Primul punct ii revine Simonei, dupa ce rusoaica trimite in afara terenului. Romanca serveste foarte bine si o forteaza pe adversara sa greseasca (30-0). Vine si primul punct al Ekaterinei, dupa ce mingea trimisa de Halep se opreste in fileu. Halep loveste bine pe reverul rusoaicei si inchide fara emotii primul game al partidei

Julie Kjendlie est arbitrul din scaun al partidei

Halep si Makarova se afla la incalzire

Daneza Caroline Wozniacki (2 WTA) s-a calificat în runda a doua a turneului de la Madrid, după o victorie lejeră în fața Dariei Gavrilova (Australia, 24 WTA), scor 6-3, 6-1.

2015, Australian Open: 6-4, 6-0 pentru Makarova

2013, New Haven: 6-1, 7-6(6) pentru Halep.

Cine a câștigat turneul WTA de la Madrid de-a lungul timpului:

2017 - Simona Halep (7-5, 6-7(4), 6-2 cu Kristina Mladenovic)

2016 - Simona Halep (6-2, 6-4 cu Dominika Cibulkova)

2015 - Petra Kvitova (6-1, 6-2 cu Svetlana Kuznetsova)

2014 - Maria Sharapova (1-6, 6-2, 6-3 cu Simona Halep)

2013 - Serena Williams (6-1, 6-4 cu Maria Sharapova)

2012 - Serena Williams (6-1, 6-3 cu Victoria Azarenka) - singura editie disputata pe zgura albastra

2011 - Petra Kvitova (7-6(3), 6-4 cu Victoria Azarenka)

2010 - Aravane Rezai (7-2, 7-5 cu Venus Williams)

2009 - Dinara Safina (6-2, 6-4 cu Caroline Wozniacki)

Aici poți citi o amplă prezentare a turneului de la Madrid.

Aici poți vedea tabloul de simplu feminin de la Mutua Madrid Open.