Novak Djokovic (13 ATP) a arătat împotriva lui Dominic Thiem (locul șapte în lume) cea mai bună variantă a lui din acest an, însă nu a fost suficient pentru a trece de austriac. Thiem se simte foarte bine pe zgură, iar victoria a venit în trei seturi, scor 6-7(2), 6-2, 6-3. Calificarea în sferturile Masters-ului de la Monte Carlo reprezintă cel mai bun rezultat al lui Dominic în Principat.

Dominic Thiem, la Monte CarloFoto: montecarlotennismasters.com

A fost o bătălie intensă de două ore și 23 de minute, în care cei doi au făcut o risipă mare de energie. Deși condus cu 5-2 în primul set, Nole a avut puterea să revină, a crezut în șansa lui și s-a impus fără emoții în tiebreak (7-2).

Dominic nu a acuzat pierderea printre degete a manșei, și-a văzut în continuare de jocul său și a reușit să rupă echilibrul la scorul de 2-2. Din acest moment, austriacul a facut doua break-uri și a trimis disputa într-un decisiv (6-2).

Începutul setului al treilea a fost dominat de echilibru, Nole și Dominic trăgând cu "dinții" de fiecare punct. Constanța lui Thiem a dat satisfacție la 3-3, atunci când austriacul a profitat de chiar prima șansă de break a setului.

Fără să fie neapărat la cel mai înalt nivel din punct de vedere mental (încă își caută încrederea), Novak a cedat pas cu pas inițiativa în fața unui adversar care a accelerat în momentul în care a simțit perioada mai dificilă al sârbului. Djokovic nu a mai fost capabil să modifice tabela în dreptul lui, setul cedându-l cu 6-3.

A fost un meci frumos, cu multe reușite din partea celor doi, cei mai fericiți de această "bătălie" fiind spectatorii de pe arena centrală. Prin calificarea în sferturile de la Monte Carlo, Dominic a depășit o barieră mentală, cea mai bună performanță de până acum a austriacului fiind turul al treilea.

A fost al doilea succes al lui Thiem în fața lui Djokovic dintr-un total de șapte partide (cealaltă victorie a venit la ultima ediție de la Roland Garros).

Pentru un loc în semifinale, Thiem se va duela cu învingătorul partidei dintre Rafael Nadal (1 ATP) și Karen Khachanov (38 ATP).

S-ar putea să te intereseze și:

Începe Masters-ul de la Monte Carlo: Până la titlul al 11-lea, Rafael Nadal s-ar putea întâlni în sferturi cu Novak Djokovic

Finalist: € 458.640 și 600 de puncte ATP

Câștigător: € 935.385 și 1000 de puncte ATP.

• Va fi ediția cu numărul 112 din istoria turneelor de categorie Masters.
  • Competiția din Principat are premii totale în valoare de €4.872.105. În România, turneul este în direct pe Digisport.