Meciul dintre Dominic Thiem și Andrey Rublev a fost unul decis precum în atletism la photo finish, austriacul fiind nevoit să salveze o minge de meci până la calificarea în optimile Masters-ului de la Monte Carlo. Partida a fost una spectaculoasă, cu un nivel înalt al jocului și cu multe lovituri care au ridicat publicul în picioare. Cap de serie numărul cinci, Thiem a avut câștig de cauză în trei seturi (5-7, 7-5, 7-5), după o partidă de două ore și 39 de minute.

Dominic Thiem, la Monte CarloFoto: montecarlotennismasters.com

Dominic și Andrey au prins o zi bună, tenisul lor fiind unul plăcut ochiului. S-a jucat ofensiv, la limită, cei doi apelând la toate armele din dotare pentru a-și apropia victoria. Au rezultat trei seturi echilibrate, în fiecare din ele fiind nevoie de "prelungiri" pentru a putea fi stabilit învingătorul.

Deși a avut multe erori nefortațe (46), Dominic a condus categoric și la capitolul lovituri câștigătoare (43-29), austriacul încercând pe cât posibil ca soarta disputei să depindă doar de jocul său.

Andrey a avut o șansă importantă să închidă meciul in decisiv: la 5-4 în favoarea sa (și aflat la serviciu), rusul a irosit o minge de meci - a ratat-o însă cu o dreaptă inversă. Superior la capitolul experiență, Dominic a revenit, iar meciul l-a câștigat după două ore și 39 de minute (din păcate pentru el, Rublev a încheiat disputa cu o dublă greșeală).

Pentru Thiem, în optimi va urma o partidă cu învingătorul disputei dintre Novak Djokovic (9) și Borna Coric.

Rezumatul partidei Thiem vs Rublev:

S-ar putea să te intereseze și:

Începe Masters-ul de la Monte Carlo: Până la titlul al 11-lea, Rafael Nadal s-ar putea întâlni în sferturi cu Novak Djokovic

Finalist: € 458.640 și 600 de puncte ATP

Câștigător: € 935.385 și 1000 de puncte ATP.

• Va fi ediția cu numărul 112 din istoria turneelor de categorie Masters.
  • Competiția din Principat are premii totale în valoare de €4.872.105. În România, turneul este în direct pe Digisport.