Rafael Nadal a adus Spaniei al doilea punct în confruntarea cu Germania, din sferturile Cupei Davis, cele două echipe aflându-se la egalitate, scor 2-2. Liderul clasamentului ATP a câștigat în trei seturi disputa cu Alexander Zverev (4 ATP), scor 6-1, 6-4, 6-4, după două ore și 18 minute de joc.

Rafael Nadal, victorie in Cupa DavisFoto: daviscup.com

În urma acestei victorii, Nadal conduce cu 4-0 în meciurile directe cu Zverev. Ibericul s-a mai impus anul trecut la Monte Carlo, în optimi, scor 6-1, 6-1, și în turul trei la Australian Open, scor 4-6, 6-3, 6-7(5), 6-3 6-2. Prima confruntare dintre cei doi jucători a avut loc în 2016, în optimile turneului de la Indian Wells, unde Nadal s-a impus cu 6-7(8), 6-0, 7-5.

Spania vs Germania, rezultatele înregistrate până acum:

David Ferrer - Alexander Zverev 4-6, 2-6, 2-6

Rafael Nadal - Philipp Kohlschreiber 6-2, 6-2, 6-3

Feliciano Lopez /Marc Lopez - Tim Puetz/Jan-Lennard Struff 3-6, 4-6, 6-3, 7-6(4), 5-7

Rafael Nadal - Alexander Zverev 6-1, 6-4, 6-4

Meciul decisiv se va disputa între David Ferrer și Philip Kohlschreiber.

Câştigătoarea dintre Spania și Germania se va duela în semifinale cu învingătoarea confruntării dintre Italia şi Franţa.