Ion Ţiriac despre Serena Williams: ”Cu tot respectul, are 36 de ani şi 90 de kilograme”

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2018, 12:06 Sport | Tenis


Ion Tiriac
Foto: AGERPRES
​După Roger Federer, nici Serena Williams nu a scăpat de criticile lui Ion Țiriac, omul de afaceri plângându-se în Bild de faptul că tenisul feminin duce lipsă de personalități importante. Luată în vizor a fost Serena, cea care după părerea lui Țiriac este prea bătrână și are o greutate incompatibilă cu marea peformanță.

Tenisul feminin duce lipsă de o personalitate importantă

"Cu tot respectul, are 36 de ani şi 90 de kilograme. Aş vrea altceva pentru tenisul feminin. Aş vrea să văd altceva, aş vrea să mai văd o jucătoare precum Steffi Graf" - Ion Țiriac, pentru cei de la Bild.

Omul de afaceri s-a arătat în mai multe rânduri deranjat că este nevoit să dea aceleași premii femeilor și bărbaților, cu toate că disputele din WTA aduc doar 25% din veniturile pe care le produce circuitul ATP.

"Asta se intâmplă când politica interferează cu afacerile. Sunt obligat să le ofer jucătoarelor aceleași premii ca și bărbaților, dar încasările femeilor sunt doar de 25%. Asta este realitatea. Jucatorii vin și mă întreabă <Ion, cât mai ai de gând să platești și femeile din banii mei>?", a completat Ion Țiriac.

Țiriac este patronul turneului de la Madrid (”Premier Mandatory”, se va disputa între 4 şi 13 mai), competiție unde campioana en-titre este Simona Halep (a triumfat în 2016 și 2017).

În altă ordine de idei, Serena a renunțat să mai participe la turneul de la Stuttgart, informația fiind confirmată de directorul competiției germane. 

”Am încercat să o aducem la Stuttgart, însă oamenii din echipa ei ne-au spus că Serena nu vrea să vină în Europa atât de repede. Ea va juca la turneele Premier Mandatory de la Roma și Madrid, iar apoi la Roland Garros” - Markus Gunthardt.

Deși se află pe locul 449 in ierarhia mondială, Serena Williams va fi cap de serie numărul doi la turneul de la Madrid, în urma unei decizii a WTA de a proteja clasamentul jucătoarelor care au născut (de același tratament se va bucura și Victoria Azarenka).

S-ar putea să te intereseze și:

Ion Țiriac, despre programul lui Roger Federer din circuitul ATP: ”Nu se poartă corect, își alege turneele la care vrea să joace”

Secretul din spatele longevității lui Roger Federer explicat de Pierre Paganini - Câteva lucruri mai puțin știute din pregătirea fizică a campionului elvețian

Ce se ascunde de fapt în spatele rupturii dintre Novak Djokovic și Andre Agassi - Un amestec de neîncredere, neputință și <nepricepere>







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6886 vizualizari

  • -13 (35 voturi)    
    un dinozaur (Joi, 5 aprilie 2018, 12:18)

    mmmircea [utilizator]

    care nu e inca pe de-a-ntregul convins ca corectitudinea politica bate principiile de baza ale oricarui business. Le bate la fundul gol, asa cum bate si bunul-simt printre altele.
    • -15 (25 voturi)    
      nici macar dinozaur (Joi, 5 aprilie 2018, 13:11)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      un roman
      • -5 (19 voturi)    
        Ar fi bine... (Joi, 5 aprilie 2018, 16:55)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Sa mai fi avut macar vreo 10 ca el, astia sunt cei care fac o tara mai bogata, nu turma de psd-isti sau chiar usr-isti.
    • +3 (21 voturi)    
      Un misogin (Joi, 5 aprilie 2018, 15:28)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Un misogin dezgustator, un zgircit, un securist (sa nu uitam ca a fost si prieten bun cu Adrian Sarbu de la Media Pro), un egocentric, un personaj depasit de vremuri, pe care traiul in Occident si in bogatie nu l-a putut cizela.
      Dupa el, femeile, ca si mistretii din celebrele lui stagii de vinatoare, nu ar trebui sa aiba niciun drept.
      Abia astept sa il vad maturat de pe scena afacerilor.
      • +1 (1 vot)    
        Prieten bun zici? (Luni, 7 mai 2018, 12:44)

        szadi62 [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

        Cum dracu sa nu fie prieten bun cu Adrian Sarbu.fiind frati,vitregi,e adevarat,da' frati.
  • +15 (31 voturi)    
    Simona Halep ce parere are despre ce-a zis Tiriac (Joi, 5 aprilie 2018, 12:22)

    Kivek [utilizator]

    Simona Halep s-a lasat atrasa in campaniile politice ale PSD-istului Ion Tiriac, care s-a folosit de imaginea ei pt propriul interes

    As vrea sa stiu ce parere are Simona despre ce-a zis Tiriac in acest interviu!
  • +13 (27 voturi)    
    a (Joi, 5 aprilie 2018, 12:24)

    adrian67 [utilizator]

    Dar n-ar fi mai bine sa le dai cate un buchet de flori si gata?
  • +13 (33 voturi)    
    ... (Joi, 5 aprilie 2018, 12:47)

    Heretic [utilizator]

    ”Cu tot respectul, are 36 de ani şi 90 de kilograme. Aş vrea altceva pentru tenisul feminin. Aş vrea să văd altceva”

    Adica?! E o grasa si-o urata? Asta inseamna? Vrei prospaturi? Carnitza frageda? Ti s-a urcat valoarea banilor la cap sau ce?
  • -12 (32 voturi)    
    La cite probleme de sănătate are (Joi, 5 aprilie 2018, 13:04)

    cititoare [utilizator]

    Din cauza obezității (cheaguri de singe, operații la plamini etc), ma mir cum de mai este lăsată sa joace sport profesionist. În lipsa de altceva, împing americanii și ei cu ce au. Nu mai zic de virsta ei. Dacă ai grija de tine, poți face sport profesionist și la 40 de ani. Dar aici nu este cazul.
    • +2 (38 voturi)    
      misoginism (Joi, 5 aprilie 2018, 13:23)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      de @ cititoare.
      • +3 (39 voturi)    
        Unde vezi tu misoginism aici? (Joi, 5 aprilie 2018, 13:30)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Și dacă Federer era cu peste 20 de kg de greutatea sa normala, la fel ziceam. Tu ai idee la ce te expui cind faci sport de înalt nivel și tu ai zeci de kg peste limita normala? Ce fel de exemplu dai la generația de după tine? Lasă că merge s-asa ca medicina evoluează și găsesc doctorii soluții?
  • +22 (28 voturi)    
    cu tot respectu (Joi, 5 aprilie 2018, 13:21)

    liviu_ [utilizator]

    esti un hot comunist...
    si daca stiam ca o sa incepi sa te iei de protestatari, si de justitia nu mai facea nici dracu pensie privata la alliantz... dar daca vei continua asa.... o sa ma interesez cu imi pot muta pensia privata
  • +24 (28 voturi)    
    Un miliardar veros (Joi, 5 aprilie 2018, 13:39)

    sucar [utilizator]

    cu legaturi dubioase cu fosta Securitate si cu PSD, care si-a folosit influenta pe timpul lui Nastase ca sa-l scape pe fiu-su de puscarie pentru trafic si consum de droguri. Din dosarul ala procurori "prietenosi" au avut grija sa nu mai ramana nimic acuzator la adresa odraslei.

    Acum arunca cu mizerie in mari sportivi doar pentru ca ii tremura mana sa mai scoata niste bani din buzunarele si asa doldora de gologani. Nu-l mai satura Dumnezeu de atat lacomie.
  • +17 (43 voturi)    
    noul comunism (Joi, 5 aprilie 2018, 14:10)

    c.oameni [utilizator]

    1) "Asta se intâmplă când politica interferează cu afacerile. Sunt obligat să le ofer jucătoarelor aceleași premii ca și bărbaților, dar încasările femeilor sunt doar de 25%."

    Nu-mi place de Tiriac dar are dreptate in acest caz. La stat n-au decat sa dea salarii egale la toti ca oricum stau degeaba insa la privat proprietarul decide ce face cu banii lui.

    2) "Deși se află pe locul 449 in ierarhia mondială, Serena Williams va fi cap de serie numărul doi la turneul de la Madrid"

    Adica ca s-o bage pe Serena in fata o alta jucatoare a fost data la o parte! "Domnisoara de pe locul 16 te credeai deja in primul tur? Ia treci tu in calificari ca avem noi niste VIP-uri!"
  • +9 (15 voturi)    
    Nu-i mai ziceti de bani lui Tiriac (Joi, 5 aprilie 2018, 14:55)

    marian.tataru [utilizator]

    ca face omul infarct.
  • +1 (11 voturi)    
    Dementa senila (Joi, 5 aprilie 2018, 19:08)

    Savitar [utilizator]

    Un caraitor ciripitor neaos daco roman.
  • +4 (10 voturi)    
    Din ciclul (Vineri, 6 aprilie 2018, 0:07)

    mimiloi [utilizator]

    ce ne f*bip grija sau cum sa te faci de kakaolu in doar 10 secunde.
    Pina una alta ca jucator de tenis Tiriac n-a ajuns nici pina la degetul mic al Serenei Wiliams. Si apoi e ca la televizor - nu-ti place schimbi canalul.
  • 0 (2 voturi)    
    bai frate (Vineri, 6 aprilie 2018, 15:39)

    Al_de_sus_Et_III [utilizator]

    Pentru toti de aici care laudati si sustineti elucubratiile acestui personaj, va anunt ca mai exista o categorie care nici macar 25% nu aduce ca si incasari dar vor bani: gravidele. Va dati seama ce pierderi provoaca astea in cadrul unor companii private? Stau acasa si incaseaza bani moca.
    Din pacate nu vedeti ca astfel de personaje se uita la noi ca la bucati de carne, cu dispret, care au un singur rol pe pamant: sa ii faca pe ei bogati. Unul din asta v-ar face sclavi pe toti si v-ar plati cu apa, paie si bataie.
  • +1 (3 voturi)    
    ipocrizie !!! (Vineri, 6 aprilie 2018, 17:55)

    asada [utilizator]

    Fariseul ce se bate cu caramida in piept ...ce mare om este el,....ce mare afacerist este ,......ce mare sprtiv, ....ce mare caracter, rahat cu apa rece !!!!! Un fripturist de prima clasa,care dupa 1989 a supt tot ce se putea din tara iar acum se plange ca are de achitat premii mari .Jucati mai fratilor fara a incasa premii si il veti face sa grohaie multumit !!!!