Martina Navratilova: ”Ador să privesc meciurile Simonei Halep, cred însă că trebuie sa fie mai agresivă pentru a câștiga acel Grand Slam”

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 1 aprilie 2018, 12:04 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: wta/ twitter
Cu 18 titluri de Grand Slam în carieră, Martina Navratilova este una din cele mai bune jucătoare de tenis din istorie. Aflată la turneul de la Miami, Martina a vorbit în exclusivitate pentru Digisport despre jocul Simonei Halep. ”Ador să privesc meciurile ei (n.r. ale Simonei), are o mișcare bună pe teren. Cred că trebuie să fie mai agresivă ca să caștige acel Grand Slam”.  

”Știm că poate fi numărul unu mondial, dar acum trebuie să câștige acel Grand Slam, pentru a întări acest lucru. Ador să mă uit la meciurile ei. Are o mișcare atât de bună pe teren. Îmi place jocul ei de picioare și cum își pregătește loviturile. Cred că trebuie să fie mai agresivă.

Ajungi la un anumit nivel când nu ratezi lovituri. Dar nu câștigi Grand Slam-uri când nu ratezi, trebuie să aduci și altceva pe teren. Celelalte jucătoare nu se vor bate singure. Trebuie să le bați. Pentru a face asta, trebuie să fie mai agresivă. Trebuie să stea mai aproape de linia de fund și trebuie să se afle la conducerea punctului” - Martina Navratilova, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Digisport.

”Trebuie să își îmbunătățească și serviciul, pentru a deveni o nouă armă. Trebuie să pună mai mult spin la serviciu. Are toate variantele de serviciu, dar trebuie să le folosească mai des. Trebuie să găsească sincronizarea între ritm și viteză la serviciu. E parte tactică, dar sunt sigur că Darren lucrează la asta”, a completat Navratilova pentru Digisport.

În vârstă de 61 de ani, Martina a triumfat de 18 ori la turneele de Grand Slam: de trei ori la Australian Open (1981, 1983, 1985), de doua ori la Roland Garros (1982, 1984), de nouă ori la Wimbledon (1978, 1979, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1990) și de patru ori la US Open (1983, 1984, 1986, 1987).

Ce urmează pentru Halep

Pentru liderul mondial vine sezonul de zgură, unul in care a avut rezultate bune în anii precedenți. Vor urma, în ordine, turneele: Stuttgart (23-29 aprilie, de categorie ”Premier” a ajuns în semifinale în 2017), Madrid (4-13 mai, de categorie ”Premier Mandatory”, este campioana en-titre), Roma (14-22 mai, de categorie ”Premier Mandatory”, a disputat finala) si Roland Garros (27 mai - 10 iunie, Grand Slam, a disputat finala).

S-ar putea să te intereseze și:


Tennis World USA: "Simona Halep, într-un moment de răscruce. Și-a pierdut forța mentală"









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1798 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    ...si eu, si eu... (Duminică, 1 aprilie 2018, 12:40)

    mitocanu [utilizator]

    ...ador să privesc meciurile ei, are o mișcare bună pe teren, in special cu naomi osaka (3-6, 0-6) si a.radwanska (6-3, 2-6, 3-6)... s-a miscat atat cat sa piarda dezonorabil...cat priveste turneele care urmeaza...vai de capul nostru...are multe puncte de aparat si sanse de castig mici, mici, mici....
  • +9 (19 voturi)    
    chiar ca esti (Duminică, 1 aprilie 2018, 13:14)

    victor L [utilizator]

    @ mitocanu.
    In turneu au pierdut Djokovic, Federer, Serena, Kerber, Azarenka...ba si DelPo.
    Dar mioriticu @ mitocanu vede doar infringerile Simonei.
    Habarnistule!
    • +1 (13 voturi)    
      ...ba tu, ba tu... (Duminică, 1 aprilie 2018, 14:37)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ...ma atotstiitorule...retine, cei care au pierdut, au palmares (GS) nu gluma:
      -djokovic:12
      -federer:20
      -serena:23
      -kerber:2
      azarenka:2
      depotro:1
      cate a castigat simona?:0...
      dar eu nu o critic pentru trofee...o critic pentru feliz mizerabil in care pierde...
  • -9 (17 voturi)    
    Ce sigura e Navratilova ca Simona (Duminică, 1 aprilie 2018, 13:48)

    Rahan5 [utilizator]

    Halep o sa castige doar un GS (eventual).
    Adica subliniaza tacit ce ,,mare tenismena" a fost ea, fata de Simona.
    Navratilova a castigat multe GS in special pentru ca e inalta si a avut o buna conditie fizica. Nu ca e ceva de capul ei. In plus este posibil ca, hormonal, Navratilova nu e tocmai femeie, ci mai mult barbat. Nu degeaba este lesbiana de cand se stie. Ar trebui in viitor sa se implementeze teste care sa scoata din Sportul Feminin, inca de la inceput ,,femeile" care nu corespund hormonal cu statutul de femeie.
  • 0 (8 voturi)    
    a vrut sa spuna (Duminică, 1 aprilie 2018, 14:23)

    Kosmos [utilizator]

    Are nevoie de un suport farma pt 1 cycle si clear out
  • +3 (9 voturi)    
    SH va continua in aceeasi nota,adica 26 + (Duminică, 1 aprilie 2018, 14:35)

    Plagarus [utilizator]

    Noul val calca totul in picioare !
  • +5 (9 voturi)    
    nebunooo! (Duminică, 1 aprilie 2018, 16:14)

    manoman [utilizator]

    ai pus ochii pe asta mica a noastra...
  • 0 (8 voturi)    
    opinie (Duminică, 1 aprilie 2018, 18:31)

    Toni_Romania [utilizator]

    Halep nu ar fi ajuns nimic acum 40 ani cand totul era sa iei Mari Slemuri/Grad Slam (si nu sistemul de azi cu punctisoare acumulate in competitii insignifiante) - vedeti palmaresul lui Chris Evert.
    • +3 (5 voturi)    
      Ba nu (Duminică, 1 aprilie 2018, 19:25)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Acum in tenis se fac mult mai multi bani si atrag mult mai multe talente decat inainte. Multi mari campioni din trecut ar obtine mult mai putine GS daca ar juca acum, datorita competitiei mai accentuate.
      Sistemul Actual pe puncte este intradevar defectuos, pentru ca nu recompenseaza cu adevarat pe cei mai buni tenismeni, si obliga participarea extenuanta la multe turnee. Ar trebuii ca sa se dea mult mai multe puncte la victoria in cele mai importante, sa zicem 8 turnee pe an, si ar fi mult mai realista situatia.
    • +1 (1 vot)    
      Se zice ca dopingul (Duminică, 1 aprilie 2018, 22:26)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      In tenis este musamalizat..