Venus Williams (cap de serie numărul 8) a reușit să obțină calificarea în optimile turneului de categorie "Premier Mandatory" de la Miami, americanca învingând-o pe Kiki Bertens (Olanda, 29 WTA) după un meci care a durat două ore și 56 de minute. A fost 5-7, 6-3, 7-5 pentru Venus, jucătoare care a câștigat de trei ori competiția de la Miami (1998, 1999 și 2001). Olandeza a ratat două mingi de meci la scorul de 5-3 în decisiv și încă una la scorul de 5-4.

Venus WilliamsFoto: miamiopen.com

Partida de pe arena centrală a complexului de la Key Biscayne ("Crandon Park") a fost una cu multe răsturnări de situație. În primul act, Venus a condus cu 5-0, însă Kiki Bertens a revenit incredibil, a câștigat șapte game-uri la rând și și-a adjudecat setul cu 7-5, după ce a salvat și trei mingi de set la scorul de 5-3.

Setul doi s-a întins pe durata a 62 de minute, iar câștig de cauză a avut Venus, scor 6-3. Kiki s-a luptat cu toate forțele și în acest set, însă Venus a făcut break-ul la scorul de 4-3, după care a încheiat cu un serviciu de succes.

În decisiv, Bertens a condus la un moment dat cu 4-1 și a ratat și trei mingi de meci (două la 5-3 și una la 5-4). Olandeza și-a pierdut serviciul la scorul de 5-3, Venus a câștigat apoi trei game-uri consecutive și a pus capăt partidei. A fost prima întâlnire în circuitul WTA dintre cele două jucătoare.

În optimi, Venus Williams o va întâlni pe britanica Johanna Konta (14 WTA), cap de serie numărul 11 și deținătoarea trofeului, care a trecut ușor de Elise Mertens (Belgia, 21 WTA), scor 6-2, 6-1, după o oră și șase minute de joc.

Rezumatul meciului Venus Williams vs Kiki Bertens:

Statistica partidei Williams vs Bertens:

Ași: 1-8

Duble greșeli: 3-5

Lovituri câștigătoare: 26-53

Erori neforțate: 48-60

Puncte câștigate cu primul serviciu: 58% (46/80) - 62% (45/73)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 49% (25/51) - 35% (17/49)

Puncte de break salvate: 63% (12/19) - 47% (7/15)

Puncte de break câștigate: 53% (8/15) - 37% (7/19)

Total puncte câștigate: 52% (131/253) - 48% (122/253)

Durata partidei: 2h 56 min.

Miami Open face parte din categoria "Premier Mandatory", se dispută pe hard outdoor, iar premiile totale sunt în valoare de $7.972.535. Directorii competiției sunt Adam Barrett & James Blake. Turneul se dispută in perioada 20-31 martie. Campioana en-titre a întrecerii este Johanna Konta. În Romania, competiția de la Miami poate fi urmărită in direct la Digi Sport.