Simona Halep (1 WTA) si Naomi Osaka (44 WTA) vor inchide ziua de tenis de pe arena centrala de la Indian Wells, partida contand pentru semifinalele competitiei urmand sa se dispute sambata, dupa ora 05:30 (ora Romaniei). A patra confruntare dintre cele doua jucatoare va putea fi urmarita in direct la Digi Sport 2 si LiveText pe HotNews.ro.

Simona HalepFoto: bnpparibasopen.com

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la INDIAN WELLS.

Naomi Osaka este o cunostinta recenta a Simonei Halep, cele doua sportive intalnindu-se ultima data in optimile editiei din acest an a turneului de la Australian Open. Jucatoarea noastra s-a impus fara emotii, scor 6-3, 6-2. Vezi aici mai multe detalii.

Scorul general al meciurilor directe este 3-0 in favoarea Simonei. Halep si Osaka au mai fost adversare in turul 3 de la Roland Garros 2016 (scor 6-4, 2-6, 6-3) si in turul 2 la Miami 2017 (scor 4-6, 6-2, 6-3).

In octombrie 2016, Osaka s-a aflat la cea mai buna clasare din cariera: locul 40 WTA.

Parcursul celor doua jucatoare la Indian Wells:

Simona Halep

Turul I: Bye

Turul II: 6-4, 6-4 cu Kristyna Pliskova (Cehia, 77 WTA), dupa o ora si 16 minute

Turul III: 1-6, 7-6(3), 6-2 cu Caroline Dolehide (SUA, 165 WTA), dupa doua ore si 6 minute

Optimi: 7-5, 6-1 cu Qiang Wang (China, 55 WTA), dupa o ora si 5 minute

Sferturi: 6-4, 6-7(5), 6-3 cu Petra Martic (Croatia), dupa doua ore si 23 de minute.

Naomi Osaka

Turul I: 6-4, 6-4 cu Maria Sharapova (Rusia, 41 WTA), dupa o ora si 37 de minute

Turul II: 6-3, 6-2 cu Agnieszka Radwanska (Polonia, 32 WTA), dupa o ora si 31 de minute

Turul III: 6-3, 6-3 cu Sachia Vickery (SUA, 100 WTA), dupa o ora si 23 de minute

Optimi: 6-1, 5-7, 6-1 cu Maria Sakkari (Grecia, 58 WTA), dupa o ora si 52 de minute

Sferturi: 6-2, 6-3 cu Karolina Pliskova (Cehia, 5 WTA), dupa o ora si 19 minute.

Simona Halep vs Naomi Osaka

Locul din clasamentul WTA: 1-44

Ambele sunt jucatoare de mana dreapta

Victorii/infrangeri in cariera: 418/187 vs 143/103 (conform wta)

Ani: 26-20

Titluri WTA: 16-0

Bani castigati din tenis: $22,577,513 vs $1,483,053

Resedinta: Constanta, Romania - Boca Raton, SUA

Locul nasterii: Constanta - Osaka, Japonia

Inaltime: 1,68 metri - 1,80 metri.

In acest an, Simona Halep are 18 victorii si o singura infrangere (in finala de la Australian Open):

• 5 victorii pentru titlul de la Shenzhen (31 decembrie - 6 ianuarie)
  • 6 pentru finala Australian Open (15-28 ianuarie)
  • 3 pentru semifinala turneului "Premier 5" de la Doha (12-18 februarie) - s-a retras inaintea meciului cu Garbine Muguruza